Ako vyzerá predčasná smrť na facebooku?

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
1219097_17151613_1

Nepopierateľne patrí smrť našich blízkych medzi najhoršie predstavy, ktoré by sme kľudne z našej existencie vynechali. Takéto veľmi smutné a emocionálne vypäté situácie nám dajú poriadne zabrať. Preto je ich “zbytočné” prežitie jedným z najhorších zážitkov celkom. A aké emócie asi prežíva ten, kto sa o svojej údajnej smrti dozvie od svojej obľúbenej sociálnej siete???

Podobný prípad sa stal Rustimu Fosterovi. Po návrete z dovolenky sa nemohol prihlásiť na svoj facebook účet. Ba čo viac, pri pokuse o prihlásenie mu facebook doručil “ružový rámček”, že jeho účet je v špeciálnom “pamätnom stave”, teda neaktívny a v prípade otázok sa môže obrátiť na Centrum pomoci. Ako sa ukázalo, celé to spôsobil “nevinný” žart priateľa, ktorý Rustiho označil na facebooku za mŕtveho. Áno, na jednej strane je to veľmi nevhodný žart , na druhej strane je zarážajúca jednoduchosť, akou môže ktokoľvek niekoho iného vyhlásiť na facebooku za mŕtveho!

Ďalšou “bombou” bola aj reakcia samotného facebooku, keď sa Rusty snažil svoj účet vrátiť do aktívneho stavu odoslaním formulára, ktorý má riešiť neopodstatnené zrušenie aktivity jeho účtu. Podľa pokynov kontaktoval Centrum pomoci, odkiaľ de facto obdržal kondolenciu.

Oficiálne vyhlásenie zo strany facebooku vysvetľuje, že takého preradenie účtov do “pamätného stavu” je veľmi efektívne pre smútiacich pozostalých. Existujúce kontakty takéhoto účtu majú zachovaný prístup k obsahu, facebook iba vymaže osobné údaje ako tel. čísla. Nové kontakty už nie je možné pridávať a nikto sa nemôže do účtu prihlásiť. Údajne by sa takéto účty už nemali zobrazovať ani v návrhoch na nové priateľstvá ostaných užívateľov facebooku. To však asi nie je 100% funkčné, keďte Rusty si po nepeknom zistení založil nový účet a spojil sa iba s jedným svojim priateľom. Obratom mu facebook navrhol priateľstvo s jeho vlastným účtom, ktorý bol “v pamätnom stave”.

Tento systém je síce mienený dobre, ale zatiaľ veľmi slabo ochránený pred zneužitím. Aj preto je dobré zvážiť, koho si na facebooku pustíte “za priateľa”, nemyslíte?

 

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.