Aký vzduch u vás vládne?

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Stock Photography: Chimney and smoke. Image: 209712
© Photographer Christian Noval | Agency: Dreamstime.com

 

Vzduch nás obklopuje úplne všade. Doma, na ulici, v práci, v obchodoch… možno si to často ani neuvedomujeme, ale má príliš veľa príležitostí nás ovplyvňovať či priamo “útočiť” na naše zdravie. Vdychujeme ho denne, priamo do pľúc asi 22 tisíc krát za jeden jediný deň.

Kvalita vzduchu sa rapídne mení. Žiaľ, k horšiemu. Ako som niekde čítala, evolučne nie sme pripravení sa vysporiadať so znečistením vzduchu, pretože je to problém hlavne posledných desaťročí. A to je teda zúfalo málo pre nás, zúfalo veľa pre kvalitu vzduchu. Následky nenechávajú na seba dlho čakať. Enormný nárast rôznych alergií, astmatických ochorení a respiračných problémov je až alarmujúci. Najhoršie na tom je, že ohrozený je ktokoľvek z nás. Najviac deti, ale bežné sú prípady vzniku alergií aj v dospelosti. A dostávajú sa nám aj do genetiky a dedičných predispozícií. :-(

Čo nás ohrozuje?

Skúsila som sa pozrieť bližšie na to, čo to v tom našom vzduchu tak nebezpečne na nás cerí zuby. “Znečistenie” vzduchu môžem rozdeliť do dvoch základných skupín: prírodné – prirodzené a antropologické – spôsobené činnosťou človeka.  Do prvej skupiny patria rôzne baktérie, vírusy, roztoče, spóry plesní, peľ rastlín a podobne. Do druhej skupiny patria rôzne nebezpečné chemické zlúčeniny a prachové častice. Všetky tieto znečisťujúce zložky pôsobia dráždivo alebo toxicky a “skryto” vplývajú na náš organizmus.

Podľa mnohých odborníkov je takto znečistený vzduch nielen vonku, ale často aj v interiéroch budov a našich domovoch. Väčšie znečistenie vzduchu sa  viaže hlavne na mestské oblasti, priemyselné zóny a dopravné uzly.

Riešenie? Malé i väčšie čističky vzduchu. V domácnosti, na pracovisku či v reštauráciách sa môžete vďaka nim tešiť naozaj čistému vzduchu, pretože dnešné čističky pracujú s niekoľkonásobnou filtráciou a dosahujú účinnosť až 99,9%. Účinne tak môžeme dokonca predchádzať šíreniu kvapôčkových vírusových ochorení. Tento fakt môže byť zvlášť užitočný v  zariadeniach, kde sa bežne sústreďuje viac ľudí a v čase epidémie patria medzi zvlášť rizikové miesta.

Čo poviete, nechceli by ste domov vlastnú čističku vzduchu? Menšie čističky môžete zohnať už od cca 70€.

 

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.