Alarmujúce správy o skleníkových plynoch obiehajú svet

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
ludstvo

V týchto dňoch začínajú vedci, meteorológovia i environmentalisti bubnovať na poplach. Svetová meteorologická organizácia (WMO – z angl. originálu) zverejnila šokujúce správy o rekordnom obsahu skleníkových plynov v atmosfére.

Podľa ich štúdie sa obsah CO2 zvýšil o 140% v porovnaní s jeho úrovňou pred priemyselnou revolúciou v roku 1750! Je to jeden z hlavných skleníkových plynov, ktoré spôsobujú zmenu klímy. Do ovzdušia “sme” našou činnosťou vypustili už viac ako 375 miliár ton uhlíka, hlavne vďaka fosílnym palivám. Koncentrácie skleníkových plynov sa zvyšujú aj vďaka odlesňovaniu a intenzívnemu poľnohospodáreniu.

Pílime si konár pod sebou!

Podľa generálneho tajomníka WMO Michaela Jarrauda bude nadmerné množstvo CO2 v amosfére po stáročia, čím sa globálne otepľovanie stáva vážnym rizikom pre planétu, respektíve pre zabehnutý život na planéte. Prvé ťažkosti sa v podstate už dejú. Mnohé environmentálne štúdie upozorňujú na nebezpečenstvo okysľovania morí a oceánov (vďaka príjmu CO2), čo má priamy negatívny vplyv na koralové útesy. Tie sú totiž z vápenatých koralov, ktorým kyslé ph výrazne škodí. Negatívny dopad vedci očakávajú vo zvýšenej miere aj na potravinový reťazec podvodného sveta.

Podľa oficiálnych zdrojov WMO sa napríklad vplyv kombinácie skleníkových plynov na klímu zvýšil o 30% za relatívne krátke obdobie (roky 1990 – 2011). Neviem, či si všetci uvedomujeme, čo to vlastne znamená. Alebo či sme schopní si plne uvedomiť reálnosť zmien, ktoré môžu nastať a ktoré sa podľa niektorých vedcov už začali! Obrovský kolos zvaný “ľudská spoločnosť” sa totiž už dávno dal do šialene rýchleho pohybu a osobne neverím tomu, že by sme boli schopní celosvetovo ustáť túto krízu a skutočne zmeniť naše správanie sa na planéte.

Skleníkové plyny “pália celý svet” no málokto koná, alebo koná efektívne!

Príkladom je napríklad Škótsko, ktoré prijalo legislatívu na sledovanie (a snáď aj dosahovanie) vlastných cieľov v emisiách skleníkových plynov. Podľa nich sú v tomto smere prvoradé dva hlavné ciele – doprava a bývanie. To sú na druhej strane oblasti, ktoré sú úzko späté s existenciou každého jednotlivca spoločnosti. Napriek tomu sa mi zdá, že situácie nie je veľmi ružová. Ich cieľom je znížiť emisie o 42% do roku 2020 a dnes sú asi v pol ceste.

Skleníkové plyny sú celosvetový pálčivý problém. Zaoberajú sa ním napríklad aj v Bielom dome (USA). Podľa Breda Plumera by mohli USA znížiť emisie na úroveň 80% v roku 2050. Do problematiky vnáša pohľad na “uhlíkové” dane, a efektívne zdaňovanie ako jednotlivcov tak spoločností. V základnom ekonomickom princípe je totiž spoločnosť schopná reagovať “požadovaným spôsobom” ak je daňový nástroj nastavený múdro.

Čo myslíte, máme my – ľudstvo šancu zvrátiť túto ekologickú krízu? Ako jednotlivci, môžeme najjednoduchšie zmeniť svoj prístup, ale aký efekt dosiahneme – ako vôbec nejaký ? Ojedinelé zrnko, ale ani 50 zrniek nestačí na zasiatie celého poľa….

 

Ilustračné foto: frits-ahlefeldt, commons.wikimedia.com

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.