Blíži sa Medzinárodný deň materských centier

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
1164529_94068054_1

História tohto mladého medzinárodného dňa začína len v roku 2010, kedy MINE – medzinárodná sieť materských centier oslavovala svoje prvé okrúhle výročie – 10-te narodeniny. V tom roku bol zvolený magický dátum 10.10.2010 a tak je desiaty október každoročným symbolom spoločného úsilia a existencie materských centier po celom svete.

Čo sú materské centrá na Slovensku?

Možno ste si ich sami zažili. Možno ste o nich počuli, možno ste túžili stať sa ich súčasťou. Mala som tú česť byť ich súčasťou. Od jedného konca po druhý…

Ako to myslím?

Bola som súčasťou MC Srdiečko v Trenčíne. Bola som jedna z tých mám, ktoré prichádzali aby naše centrum fungovalo. Organizovali sme, radili sme si, plánovali sme, prekonávali sme komplikácie (ktorých bolo mimochodom vždy požehnane :-) ..) Najčastejšie sme však mali zo seba dobrý pocit. Robili sme niečo pre naše mesto, rodiny v meste a pre našu komunitu. Centrum nás spájalo a dalo nám množstvo nových priateľstiev. Priam požehnaním bol pre tie z nás, ktoré sme boli prisťahované, bez sociálneho zázemia.

Neskôr som bola ponorená aj do našej sieťovej celoslovenskej oranizácie – ÚMC, čiže Únia materských centier. Zastrešuje všetky neziskové materské a rodinné centrá na Slovensku, ktoré sú samostatné neziskové organizácie. Spája organizačne, informačne a systémovo ľudí z centier. Vzájomná pomoc je dôležitá nielen pre začínajúce centrá. ÚMC je tiež organizátorom celoslovenských aktivít centier v podobe kampaní a projektov. 

Ako som spomínala, bola som ponorená aj v tejto organizácii. Špecializovala som sa na vzťahy centier so samosprávami. Táto oblasť je na Slovensku žiaľ často na zaplakanie. Presviedčanie kompetentných, že materské a rodinné centrá nie sú o unudených mamičkách na materskej dovolenke, že učenie a vzdelávanie detí začína skôr ako nastúpia do materskej školy, presviedčanie, že prevádzka komunitného centra pre rodiny s deťmi nie je ziskového charakteru a spadá pod verejný záujem … Žiaľ, v tomto smere vedú dodnes centrá každodenný zápas o prežitie. Stretla som sa dokonca s prípadom, kedy mesto poskytlo nevyhovujúce priestory a v konečnom dôsledku súdne vymáhalo omeškanané nájomné. Zastupiteľstvo totiž v “záujme” svojich voličov – obyvateľov mesta zastávalo názor, že ak sa matky s deťmi chcú stretávať, nech si za to riadne zaplatia. (Skutočne nevídaná celospoločenská podpora materstva a rodičovstva)

 

Prečo teda Medzinárodný deň materských centier?

Nuž, v každej krajine, kde takéto centrá fungujú majú svoje problémové oblasti. U nás je to hlavne samotné prežitie centier, čo je vlastne postavené na zaplatení nájmu a energií za vhodné priestory. V nemecku sú napríklad takéto centrá podporované podľa zákonov z verejných zdrojov, napriek tomu majú tiež svoje problémy, na ktoré by chceli upozorniť a rozprúdiť spoločenskú diskusiu.

Cieľom IMCD – International Mother Centres Day je vzájomné spoznávanie. Tento rok sa nesie v znamení hesla: Objavme svet materských a rodinných centier. Na Slovensku ho môžete spoznávať celý týždeň 4 – 10. októbra 2012, kedy materské a rodinné centrá organizujú rôzne sprievodné podujatia a informačnú kampaň. Príďte sa zoznámiť osobne a zažiť si centrá naplno. (Viac informácií nájdete priamo na materskecentra.sk  )

 

foto: www.mine.cc , jazgorn/sxc.hu

.

3 comments on “Blíži sa Medzinárodný deň materských centier

  1. Ziighpricess on said:

    olala :) konecne spvray o kybim ..uz som mal obavy ze mu slohli bicigel ked ho 2 roy nebolo :STiez planujem trasu v Strednej Amerike uz coskoro, cakam len na dobru letenku. Sice nie na biku, ale len ako pesiak, nahoda je blbec mozno volakde do seba narazime. Ahojte drzte sa a malo defektov :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 626 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.