Dnes svetový deň vajíčok!

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
IMG_8408

Vajíčka patria v mnohých kultúrach k základným pilierovým potravinám v národných receptoch, či už ako samotné jedno, alebo nevyhnutná súčasť receptov. Nie je tomu inak ani v slovenskej kuchyni, kedy siahame po vajíčkach pomerne často.

Vajíčka sú tiež dobrý a lacný zdroj kvalitných výživných látok ako bielkoviny, vitamíny, minerálne látky, ktoré sú potrebné pre naše zdravie. Vajíčka ako potravina sú zvlášť dôležité pre výživu rastúcich detí.

Dnes FAO informuje širokú verejnosť, že 12. október patrí práve vajciam. Oslavujeme medzinárodný deň vajíčok.

 Celosvetový priemer spotreby vajíčok je okolo 8 kg na osobu za rok, ale existujú značné geografické a kultúrne rozdiely. Napríklad v európe je ich spotreba vyššia – asi 12 kg, naopak v Afrike len niečo vyše 2kg. V najmenej rozvinutých krajinách je toto číslo ešte mizivejšie – len 1,3kg!

Tým, že sú vajíčka ľahko produkovateľné aj extenzívnym chovom hydiny, sú ľahko skladovateľné a prepravovateľné, vidí v nich FAO potenciálny zdroj potravín pre hladujúce obyvateľstvo sveta.  Podľa oficiálnej správy, FAO podporuje rozvoj rodinných systémov chovu hydiny, ktoré môžu prispieť nielen k výžive ale predajom nadbytočnej produkcie aj k zlepšeniu finančnej situácie ekonomicky slabých rodín (vyhlásenie sa síce týka rozvojových krajín, ale úprimne, na Slovensku má takýto prístup tiež opodstatnenie). 

Domáci chov hydiny na produkciu vajec má v dnešnom (nie práve najbezpečnejšom) svete pre mnohých svoje opodstatnenie. Nie je to tak dávno, čo na Slovensku prepukla aféra pokazených vajec v obchodných sieťach. V tom čase sa zvýšil záujem ľudí o domáce vajíčka, ktoré sú navyše  zdravšie. Nielen že zvieratá nechovajú na kŕmnych zmesiach, v ktorých je často kde čo primiešané. Ale zvieratá majú zvyčajne prístup do výbehu a na pastvu, čo veľmi priaznivo pôsobí na ich zdravotnú kondíciu.

Okrem toho, domáce vajíčko spoznáte po rozbití na prvý pohľad. Krásne až takmer oranžový žĺtok počas letnej sezóny nedosiahne žiadny priemyselný veľkochovateľ.  Existujú už aj nejaké predbežné štúdie, ktoré naznačujú, že BIO vajíčka sú nielenže “čistejšie” čo do škodlivých chemikálií, ale sú aj nutrične hodnotnejšie ako vajíčka z priemyselných veľkochovov. Obsahujú viac živín a hlavne prirodzených antioxidantov.

Nuž ako priatelia, nedáte sa na chov vlastných sliepok?

 

 

 

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 626 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.