Dobrá káva je čerstvá káva!

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
213349_1217

Takmer celý svet už podľahol lahodnému a povzbudzujúcemu nápoju menom káva. Je zaujímavé, že väčšina ľudí si slovo káva spája automaticky s hnedými kávovými zrnami, prípadne už hotovým nápojom. Surová káva má však bôby sivozelenej až žltozelenej farby a veľmi slabú chuť. Typické vlastnosti, ktoré kávičkári vnímajú – vôňu a chuť získava káva až pražením.

Prastarým domovom kávy je pravdepodobne Etiópia. Objavenie kávy sa viaže na historku o kozách, na ktorých pozoroval pastier zvýšenú aktivitu, keď pri pasení spásali aj kávové kríky a jeho plody. Od tých čias sa pestovanie kávy rozšírilo do mnohých oblastí sveta. Málokto však vie, že jeden priemerný kávovník dá úrodu okolo 1kg zŕn, čo je približne 2000ks kávových zrniečok. V skutočnosti to nie je tak veľa, ak si predstavíme ročnú spotrebu kávy pravidelného kávičkára,  alebo ročný objem dodanej kávy pre jeden veľkoobchod – káva je pre mnohých denná potreba.

Umenie praženia kávy

Praženie kávy je jedným z najdôležitejších krokov spracovania kávy. Ovplyvňuje kvalitu výsledného produktu. Káva sa praží pri cca 180 – 200°C po dobu niekoľkých minút. Každá pražiareň kávy má svoje osvedčené postupy. Všeobecne sa však považuje praženie kávy za hotové umenie. Kávové zrná musia byť upražené rovnomerne a do správnej farby.

Pri pražení sa uvoľňujú z kávy oleje, ktoré sú nositeľmi chuti a vône. Preto je čerstvo pražená káva oveľa chutnejšia a aromatickejšia. Toto si uvedomujú mnohí obchodníci a predajcovia káv, ako i prevádzkovatelia kaviarní. Najlepšie kaviarne totiž zásadne ponúkajú čerstvú kávu priamo z pražiarne, teda dodávateľ kávy je zároveň pražiareň. A rovnako dbajú o to, aby kávu mleli tesne pred prípravou lahodného nápoja. Tak sa zaručí najvyššia kvalita a dokonalý zážitok z kávy. Káva pre kaviarne by mala byť naozaj top kvality.

Mimochodom, ako chutí tá vaša káva? Ste spokojní s kávou podávanou bežne v kaviarňach?

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 626 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.