Eko trend aj vo svete parfemov

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Free Stock Photography: Pink Bottle. Image: 236737
© Photographer Bethbee | Agency: Dreamstime.com

 

Vôňa nás sprevádza mnohé stáročia. Holdovali jej už egypťania pred viac ako 3500 rokmi! Stala sa súčasťou sveta, ktorým sa obklopujeme, alebo chceme obklopovať. Príjemná vôňa dokáže  totiž vyvolať veľmi pozitívne emócie, čo je pre človeka veľmi dôležité.  Okrem toho je vôňa súčasťou tých faktorov, ktoré vplývajú na tvorbu dojmu pri osobnom stretnutí.  Vôňa sa stala doplnkom životného štýlu, čomu nasvedčuje aj nárast predaja parfemov na Slovensku v roku 2011 o 11% (zdroj eurominitor).

Mobiado, britský výrobca luxusného mobilného telefónu sa spája s uznávaným kanadským výrobcom vôní Bissol, aby vytvorili historicky prvú kolínsku vodu špeciálne pre užívateľov sofistikovaného mobilného telefónu (Mobiado Limited Edition). Pre zaujímavosť, najvýraznejší tón vône patrí mandarínke.

Tak ako v mnohých odvetviach, aj vo svete vôní nastávajú veľké eko zmeny.

Spotrebiteľský dopyt prechádza z vôní na tradičnej alkoholovej báze na vône organického pôvodu. Zvýšený dopyt po nesyntetických vôňach v poslednom období odborníci spájajú s zdravotnými problémami a alergiami v populácii spotrebiteľov. Pričom veľká časť spotrebiteľov spája svoje nové požiadavky na parfemy so svojím životným štýlom harminizujúcim s prírodou. Uprednostňujú esenciálne oleje bez ftalátov a syntetických aldehydov. 

Celosvetovo najväčší hráč vo výrobe parfemov Coty sa tiež plánuje zamerať na ekologicky založené vône, hoci viceprezident pre výskum a vývoj Ralph Macchio tvrdí, že organické látky je ťažšie nájsť a využiť vo výrobe. Americký výrobca Cate Organics využíva vo svojej technolócii certifikovaný organický alkohol. Kolekcia Fragranza je vraj zložená z vôní kvetov, ovocia a aromatických rastlín na báze využívania organického alkoholu, ktorý je destilovaný z organicky pestovaného obilia.

Coty Slovenská republika vlastní 35% podiel trhu, pričom razí obchodnú stratégiu reklama v televízii na top značky ako Adidas, Playboy a Crossmen.  Spoločnosť pritom ponúka veľa produktov. Aj keď podľa odborníkov, staršia generácia zákazníkov nakupuje parfemy v obchodných domoch, mladá generácia uprednostňuje nákup v špecializovaných obchodoch. Viete, že na parfem minie viac priemerná žena ako priemerný muž :-) ? Veľkou konkurenciou pritom je aj priamy predaj, kde vedú značky ako Avon a Mary Key. V budúcnosti sa očakáva nárast predaja parfemov o 5% – čo bude merané v miliónoch €!

 

 

 

 

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.