Globále otepľovanie vs. Zmena klímy

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

globálne otepľovanie Do desiatich rokov by Arktída mohla byť počas leta úplne roztopená, bez ľadu a “len” s krásnou modrou vodou. Niektoré skeptickejšie predpovede hovoria dokonca o kratšom časovom období. Takéto konkrétne a pre jednu ľudskú generáciu “dožiteľné” zmeny spôsobujú na jednej strane nepríjemné pocity a chuť  urobiť pre záchranu niečo konkrétne a hmatateľné. Na druhej strane stále pretrvávajú vlažné politické postoje, ktoré brzdia akékoľvek výraznejšie zmeny v globálnom správaní sa ľudstva.

Ľadovce nie sú len kopa zmrznutej vody, ktorá dotvára svetovú mapu. Ľadovce udržujú chlad Arktídy, odrážajú z bielej plochy ľadu slnečné žiarenie späť do vesmíru. Rozdiel medzi arktickým a tropickým podnebím udržiava stabilnú klímu na zvyšku planéty.

Globálne otepľovanie ničí ľadovce!

Globálne otepľovanie, ktoré je následkom skleníkových plynov, ničí ľadovce. V rokoch 1980 začali vedci hlasnejšie byť na poplach. Pozorovania ľadovcov naznačovali, že ľadovcov začína viditeľne ubúdať. Prognózy hovorili o úplnom roztopení ľadovcov počas letného obdobia niekedy v rokoch 2050.  Dnes sa tento časový výhľad výrazne priblížil k dnešnému dňu! Ak si udržíme neutešený trend ničenia planéty, možno už o 4 roky bude v lete polárne more bez ľadu.

Strata ľadovcov by znamenala značné zmeny a následky. Čoraz častejšie sa jedným dychom hovorí spolu o globálnom otepľovaní a zmene klímy. Paradox je, že ide o dve veľmi rozdielne veci, ktoré si často zamieňame. Globálne otepľovanie znamená zvýšenie priemernej povrchovej teploty, ktorá má za následok okrem iného topenie ľadovcov a zvyšovanie hladiny morí. Tým sa naruší (vlastne sa už narúša) súčasná (alebo radšej minulá) klimatická situácia medzi arktídou a trópami, čo má za následok zvýšenie frekvencie hurikánov, povodní, extrémneho sucha… Zmena klímy je však viac ako “teplejšie” na zemi. Súvisí aj so zmenou atmosferického tlaku, vetrov, zrážok. Teda nie globálne otepľovanie ovplyvní človeka najviac, ale jeho následky – zmeny klímy.

Vedci dokazujú, že stovky druhov už je postihnutých týmito zmenami. Niektoré druhy začali migrovať, hladiny morí sa zvyšujú, oceány sa okysľujú, niektoré druhy zanikajú. Napríklad okyslenie morí bude znamenať nezvrátiteľný zánik koralov, ktoré sú významnou a nenahraditeľnou súčasťou ekosystému.

Obr. wikipedia, autor: NASA

 

.

3 comments on “Globále otepľovanie vs. Zmena klímy

  1. nasehobby.sk on said:

    Odkiaľ berú autori istotu, že zmenu klímy zapríčinil človek? Odkiaľ berú autori istotu, čo je pre planétu normálne? Čo keď sa len teraz vracia do normálu po nejakom minulom výkyve? Planéta Zem si sama robí, čo uzná za vhodné, ľudia nie sú jej vlastníkmi, tak ako nimi neboli ani dinosauri. Planéta si poradila aj s ich vyhynutím.
    Ak hovoríme o záchrane, hovorme o záchrane ľudstva, ale neťahajme do toho planétu. Tá s tým nič nemá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 626 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.