Kde pramení šťastie?

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Felicidade A very happy boyŠťastie je vrtkavé, vraví jedno príslovie. Možno je to pravda. Ale skutočné šťastie nie je len chvíľkový dobrý pocit. Ako hovorí kouč šťastia Eva Stanová, je to životný postoj.

“Zdroj šťastia” v ľudskom živote je neustálym stredobodom spoločnosti. Nečudo, veď byť šťastný je úžasné a skvelé. :-)

BBC prednedávnom priniesla správu, že anglickí vedci spájajú šťastie s hodnotou nášho IQ.  Podľa štúdie, ktorá analyzovala takmer 7 tisíc ľudí dospeli k záveru, že ľudia s nižším IQ sú nešťastnejší.  Výsledky totiž ukázali, že najviac ľudí (až 43%) sa cítilo šťastných v skupine s IQ 120 – 129. Naopak, najväčší podiel odpovedí “nie príliš šťastný” (až 12%) bolo zaznamenaných v skupine ľudí s IQ medzi 70 – 79.  Štúdia tiež poukázala, že skupina ľudí s nižším IQ je spojená s ťažšími životnými podmienkami ako nižší príjem, horšie zdravie alebo potreba každodennej pomoci – dokonca aj s nákupmi, upratovaním a pod. Konzultujúci psychiater, riaditeľ úradu Verejného duševného zdravia v Londíne, Dr. Jonathan Campion k štúdii dodal, že vyššie IQ sa zdá byť prepojené s lepšou psychickou pohodou, ale tento vzťah je pozitívne ovplyvnený aj vyšším príjmom, lepším zdravím a menším výskytom duševných chorôb. Odborníci spájajú zistenia tejto štúdie s intervenciou pre systematickú prácu s deťmi a mládežou, ako prevencia života v horších podmienkach a menším pocitom šťastia v živote.

Iná štúdia sa zamerala na spojenie pocitu šťastia a vonkajším faktorom – životným prostredím. Závery poukázali na vzťah medzi prevládajúcim pocitom šťastia a regiónom.  Štúdia prebiehala v Rusku, kde vedci hodnotili stovku ruských miest s takmer 30 tisíc respondentmi. Závery štúdie sociológovia zhodnotili, že životné prostredie je jedným z dôležitých faktorov pre pocit šťastia. Podľa nich sú teplé podnebie a čistý vzduch dostatočnou zárukou pre šťastnejší život.  Moskva a Petrohrad hodnotili obyvatelia vysoko v súvislosti s dobrou finančnou situáciou, aj čo sa týka príjmov obyvateľov – ale celkové hodnotenie bolo v konečnom dôsledku značne ovplyvnené nespokojnosťou so životným prostredím v meste. Avšak ekonomická stránka má prevdepodobne značný vplyv na pocit nášho šťastia, keďže najšťastnejší sa všeobecne cítia Rusi v európskej (vyspelejšej) časti Ruska.

Ruská sociologička Oľga Solomatina však dodáva, že pocit šťastia a spokojnosti so životom je ovplyvnený aj mentalitou a spôsobom života v regióne. S týmto tvrdením sa dá asi najviac súhlasiť. Šťastie je síce prchavé, ale hlavne vychádza zo subjektívneho pocitu a hodnotenia. Čo pre jedného znamená katastrofa, pre druhého to môže byť menšia komplikácia … Aj spôsob náhľadu na život ako taký má asi vplyv na to, či sme alebo nie sme šťastní.

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 626 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.