Kompost už za 30 dní

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Kompost je najlepšie hnojivo pre vašu záhradku či malý záhon. Jeho nespornou výhodou je ekologický základ a skutočný poklad v podobe kvality a množstva živín. Cena, za ktorú si toto biologické hnojivo možno vyrobiť je skutočne nízka. V celom procese dokonca využijete všetky bioodpadky, ktoré vaša záhrada a domácnosť vyprodukuje.  

Správne kompostovanie má svoje pevné pravidlá – hlavne dostatok vody a vzduchu.  Niekoľko jednoduchých pravidiel v postupe výroby kompostu vám pomôže k lepšej kvalite a rýchlosti zrenia kompostu:

  1. Prvým pravidlom je materiál nasekať, nakrájať alebo inak rozdrobiť na malé kúsky.  Takto pripravený materiál sa lepšie premiešava a potrebné mikroorganizmy majú viac vzduchu pre svoj život a množenie. Vhodným spôsobom je používanie kosačiek, drvičiek konárov, sečkovanie vzrastnejších rastlín a podobne.
  2. Správne zloženie kompostovanej hmoty je rovnaký podiel suchých aj čerstvých materiálov. Zabezpečenie oboch zložiek do kompostu je podmienkou správneho pomeru zdrojov uhlíka (suchý materiál) a dusíka (čerstvý – zelený materiál). Obe zložky by sme mali čo najlepšie premiešať – rovnomerne v celej kope.
  3. Správne množstvo kompostovaného materiálu je tiež dôležitým faktorom. Ideálna je kopa v objeme 3x3x3 m. Je dôležité pritom myslieť na to, že materiál budeme dôkladne premiešavať a prehadzovať. Odporúčané množstvo tiež zabezpečí ideálne podmienky pre rozkladné mikroorganizmy – teplota v centre kopy sa musí zvýšiť, čo je znakom žiadúcej mikrobiálnej aktivity.
  4. Ďalším “výrobným tajomstvom” kompostovania je ideálne množstvo vody - ani málo ani veľa. Kompostová kopa by mala byť vždy vlhká, voda z nej však nemá vytekať. Zároveň okraje by nemali príliš vysychať. Zabezpečíme to pravidelným prehadzovaním kopy.
  5. Prehadzovanie kopy súvisí aj so zabezpečovaním dostatku vzduchu pre život mikroorganizmov. Možno vytvoriť v kope vzduchové tunely/diery, ale vhodnejšie je aj z hľadiska distribúcie vlhkosti kopu prehadzovať, dokonca posunúť o kúsok ďalej. Materiál z okrajov kopy sa dostane do stredu a naopak.

Takýmto spôsobom sa organická hmota približne za 30 dní rozloží a získame nenahraditeľné hnojivo. Obsahuje dostatok živín ale i humusu, ktorý zlepšuje kvalitatívne vlastnosti pôdy – ťažké pôdy prevzdušňuje a prekypruje a piesčité pôdy zhutňuje, zadržuje v nich vodu.

Možno ste nevedeli, že komposť je jediné hnojivo, ktorým nie je možné záhony prehnojiť alebo inak poškodiť pestované rastlinky :-) . Zároveň získate  z vašej záhrady vysokokvalitné bioprodukty!

 

.

6 comments on “Kompost už za 30 dní

  1. enregistreur numerique on said:

    What’s up, every time i used to check website posts here in the early hours in the morning, as i enjoy to learn more and more.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.