Na počiatku kovov

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

umelecké kováčstvo

Príklad umeleckého kováčstva

Kováčstvo je tradičné ručné remeslo, pri ktorom sa fyzicky náročne spracováva železo. Kováč surové železo alebo oceľ nahrieva a spracováva kovaním. Vznik kováčstva v podobe ručnej práce – ako ho poznáme do dnes, ale i priemyselného spravovania železa a ocele –  sa viaže hlavne na objavenie a spracovanie železnej rudy. V priebehu vývoja kováčstva sa kováči postupne zdokonaľovali a rozširovali svoju ponuku, čo dalo základ vzniku pre umelecké kováčstvo.

Kováčstvo pred železom

Dovtedy známe a spracovávané kovy – zlato, striebro, meď, cín -  pri zahrievaní menili svoje skupenstvo na kvapalné – nedali sa tepať ako železo.  Veľa medi z tej doby pochádza z dnešného Cypru a napríklad cínu z dnešných Britských Ostrovov. Už v tej dobe bolo spracovanie kovu nielen otázkou praktických predmetov, ale i šperkov a s tým samozrejme umenia.

Neskôr sa objavuje aj bronz – zliatina medi a cínu, ktorý je odolnejší voči korózii a má nižší bod tavenia ako meď.

Aj keď niektoré archeologické vykopávky odhalili spracovanie železa z meteoritov už predtým, tavenie železnej rudy sa objavilo okolo roku 1500 pred Kristom. Niekoľko storočí si chránili tajomstvo spravovania železnej rudy Chetiti, keď sa následne okolo roku 1200 pred Kristom rozšírilo do zvyšku vtedajšej civilizácie.

Kováčstvo a jeho rozvoj

Železo a teda i kováčstvo sa rozšírilo veľmi rýchlo. Napriek tomu, že samotné železo podlieha korózii, je oveľa tvrdšie a silnejšie ako bronz. Jeho výhody boli aj na stane spracovania – keďže sa netaví hneď na tekutinu. Spôsob spracovania železa tavením  sa objavuje až v 16-tom storočí, kedy hutnícke technológie umožnili zvýšenie teploty ohňa bez nutnosti obrovských mechov.

V 17 storočí už aj na území Slovenska vznikajú kováčske manufaktúry. Ich hlavným zameraním bola výroba výrobkov každodennej potreby a náradia. Postupne sa však ich ponuka rozširovala aj na okrasno-úžitkové predmety ako obločné mreže, ozdobné kovania dverí, svietniky, bránky a iné. To sú v podstate aj prvopočiatky dnešného umeleckého kováčstva. Umelecké kováčstvo dodnes ponúka výrobu originálnych úžitkových predmetov.

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 626 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.