Kuchyňa: Ako si dobre zariadiť kuchyňu – mojich pár praktických postrehov

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
ako si dobre naplanovat kuchynu

Pri používaní kuchyne si uvedomíte jednu veľkú a zásadnú vec – ak podceníte zariaďovanie kuchyne, vypomstí sa vám to! Moderná kuchyňa dnes musí pĺňať jediné najdôležitejšie kritérium – musí vám vyhovovať v maximálnej miere. Musí sa v nej komfortne pripravovať jedlo pre celú rodinu a zároveň by mala lahodiť vášmu estetickému cíteniu a ladiť so zvyškom bytu.

Nie je jednoduché zladiť všetky tieto parametre s ponukou kuchynských liniek na trhu, preto je často vhodnejšie riešenie kuchňa na mieru.

TIP: Kuchyne na mieru bratislava – výrobca a dodávateľ kvality a komfortu pre váš domov.

Už odpradávna je práve kuchyňa jadrom bytu – domova a toto privilégium si stále udržuje aj v moderných bytoch, hoci možno v trochu zmenenej podobe. Rovnako sa menia naše nároky na funkčnosť kuchyne. Moderné kuchyne sú proste iné ako kuchyne našich  starých mám. Mnoho vecí pribudlo, iné z kuchýň dávno vymizli do pamiatok minulosti.

Ako si teda najlepšie zariadiť kuchyňu?

  1. V prvom rade vezmite v úvahu vaše nároky na tento priestor bytu. Aké práce sa budú v kuchyni robiť? Koľko času budete v nej tráviť vy, rodina, prípadne návštevy? … Je dobré rozvrhnúť priestor na jednotlivé oblasti, ku ktorým si priraďte potrebné kuchynské spotrebiče. Podľa toho môžete priestor rozčleniť podľa potrebnej plochy. Hlavnými oblasťami kuchyne bývajú: priestor na čistenie, priestor na skladovanie, priestor na prípravu pred varením, priestor na varenie, priestor na pečenie, priestor na jedenie/posedenie …
  2. Myslite na komfort v kuchyni. Jednotlivé oblasti usporiadajte tak, aby minimalizovali potrebu presunov pri práci a minimalizovali potrebu údržby. Ak máte záhradku, z ktorej si pravidelne prinášate vlastnú úrodu, určite oceníte samostatný priestor na manipuláciu a umývanie zeleniny a ovocia. V tomto priestore môžete mať umiestnené nádoby na krátkodobé uskladnenie odpadov určených na kompost. Alebo pri viacúčelnom využívaní kuchyne by sa nemali križovať cesty potrebné napríklad pri varení s presunom do/z priestoru na jedenie alebo posedenie.
  3. Navrhnite si vhodné umiestnenie a usporiadanie všetkého potrebného náradia a surovín. V priestore na umývanie by okrem umývadla mal byť priestor na odkladanie čistiacich prostriedkov, uvývacích kefiek, misiek, odkvapkávadiel…. V priestore na pripravovanie by mali byť v dosahu nože, misky, krájacie dosky, strúhadlá… V priestore na varenie by mali byť umiestnené varešky, koreniny, pokrievky, základné suroviny ako olej, ocot….Ak patríte medzi milovníkov pečenia, určite si zriaďte špeciálny kútik  s doskou na valkanie, uloženie valšekov, vykrajovačiek, múky, misiek na cesto a kysnutie cesta…. Niektoré užitočné a praktické drobnosti môžete mať v kuchyni dvojmo – vždy po ruke na dvoch rôznych miestach.
  4. Ak si dobre pripravíte návrhy v bodoch 1-3, v nasledujúcom kroku by ste mali začať navrhovať kuchynskú linku. Moderné kuchyne majú svoje najväčšie čaro v praktickom uvažovaní. Každý priestor potrebuje iný typ úložného priestoru. Skladovanie potravín vyžaduje zvyčajne masívnejšie konštrukcie, naopak koreniny sú praktickejšie v otvorených poličkách. Potrebu úložného priestoru prispôsobte aj kuchynským spotrebičom – mixéry, kávovary, kuchynské pekárničky – chcete ich na linke, alebo ich budete odkladať do skriniek? V tomto sú naozaj kuchyne na mieru neprekonateľné!
  5. V tomto kroku už máte úplne jasno, aké sú vaše nároky na priestor kuchyne, na vybavenie i úložný priestor. Kde potrebujete veľké plochy, kde menšie skrinky prípadne iba poličky. Je ideálny čas sa pozrieť na komplexnejší návrh kuchyne – môže to byť aj pohodlná online služba J.
  6. Na záver jedna dobrá rada. Najlepšie zistíte vaše nároky na kuchyňu priamo v akcii. Skúste v nejakej stráviť viac času ako obvykle a zistíte, čo by ste si vy zariadili inak J. Potom to zúžitkujete pri zariaďovaní vlastnej kuchyne.
.

One comment on “Kuchyňa: Ako si dobre zariadiť kuchyňu – mojich pár praktických postrehov

  1. doplňujúce info ku kuchyniam on said:

    tieto info o zariaďovaní kuchyne môžu byť nápomocné… skúste pozrieť aj webku www.modularnedomy.sk/kuchyna-a-jej-zariadovanie/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 626 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.