Lampa, ktorá lieči alebo svetlo ako liek

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Stock Images: Indoor light. Image: 100964
© Photographer Bx3t | Agency: Dreamstime.com

 

Počuli ste už o fototerapii – teda terapii svetlom?  Je to veľmi stará metóda, ktorá sa v primitívnej forme používala už niekedy v roku 2500 pred naším letopočtom. Vychádza z faktu, že svetlo (slenečné alebo umelé) je prorodzený zdroj energie a energia je nevyhnutne potrebná pre život.

Dnešná svetelná terapia je oveľa vyvinutejšia. K dispozícii na domáce použitie sú bežne dostupné biolampy, ktorých liečebný efekt závisí od miery polarizácie svetla. Fotochemické zmeny, ktoré prebiehajú v tele pôsobením liečebného svetla obnovujú energetický potenciál budniek a prispievajú s liečbe rôznych zdravotných ťažkostí.

Ako biolampa lieči?

Biolampa má v prvom rade biostimulačný účinok, ktorý napomáha liečiť a obnovovať tkanivá. Svetlo iniciuje aktiváciu metabolických procesov v bunke, hlavne pôsobením na mitochondrie – malé súčasti každej živej bunky, ktoré sú všeobecne považované  za energetické centrá. Podporuje produkciu špecifických enzýmov bunkovej regenerácie a množenie kolagénových vlákien, ktoré sú základnou stavebnou látkou tkanív. Svetlo tiež podporuje v tele produkciu T-lymfocytov, čo sú špecifické bunky imunitného systému, ktoré vyhľadávajú a likvidujú v tele patogény.

Okrem tohto základného účinku fototerapia moháha tlmiť bolesť a to hlavne znižovaním tvorby prostaglandínov, ktoré sú zodpovedné za vznik a vnímanie bolesti. Svetlo okrem toho podporuje produkciu beta-endorfínov, ktoré účinne a prirodzene tlmia bolesť.

Protizápalový účinok biolampy sa mohol rozvinúť vďaka modernej technológii LED diód, ktoré produkujú takzvané studené svetlo. Teda svetlo, ktoré nezohrieva, čo je základný predpoklad použitia biolampy v liečbe zápalových ochorení. Liečba zápalov je podporovaná zlepšením odtoku lymfy z postihnutého miesta a imunologickou aktiváciou organizmu vplyvom polarizovaného svetla.

 A čo nežiadúce účinky?

Výrobcovia v podstate neuvádzajú žiadne vedľajšie účinky používania biolampy. Napriek tomu sú prípady, kedy by sme k fototerapii mali pristupovať opatrne, ak vôbec.

Priame poškodenie svetlom nehrozí, nakoľko biolampy eliminujú nežiadúce ultrafialové svetlo, ktoré poškodzuje pokožku a ničí v koži vitamín A a C.

Kedy biolampu nepoužívať:

- akékoľvek ochorenie očí

- súčasné užívanie fotosenzitívnych liečiv a farmák

-  pri psychických poruchách – svetelná liečba môže meniť náladu a duševný stav, hlavne pri existujúcich sklonoch k mániodepresii

- pri precitlivelosti pokožky na svetlo

- pri užívaní fotosenzitívnych byliniek – napríklad ľubovník bodkovaný (!)

- intenzívne svetlo môže podporovať produkciu pohlavných hormónov ako testosterón, luteinizačný hormón, folikulo-stimulačný hormón či estradiol

 

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.