Mení sa život, mení sa vidiek

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Kedysi bol vidiek plný života. Aspoň tak si na to spomínam zo svojho detstva. Cez víkend sa v každom susednom dvore našej babky niečo dialo. Ľudia boli na dvore, v záhradách a vždy niečo robili. Keď sa nestarali o statok alebo záhradu, vylepšovali dvory, domy, stodoly. Vidiek bol pevne spojený s pôdou a prácou.

Dnes je to iné. Keď si prejdete niektorými menšími dedinkami, niekedy máte pocit, že už dávno vymreli. Poľnohospodárske stroje sa z dvorov dávno vytratili. Záhradky sa nemia na ľahkoúdržbové sady, kde tu bylinková či kvetinová záhrada. Ak predsa len zbadáte pravý vidiecky kolorit, zvyčajne je to staršia generácia, ktorá ešte zachováva pracovný život na vidieku.

Inak sa vidiek mení na luxusné satelitné mestečká. Pri domoch pribúdajú oddychové terasy a altánky, oveľa častejšie možno vidieť pri domoch bazény či luxusný záhradný nábytok. Vidiek sa stáva wellness domovom, ktorý poskytuje veľa výhod oproti bývaniu v meste. Aspoň malý zelený kúsok oázy na víkendovú regeneráciu. Inak sa vidiek mení na opustené miesta, kde obyvateľstvo za prácou dochádza do priľahlých miest. Na vidieku je práce málo, ubúda s ústupom poľnohospodárstva.  Kopce zarastajú a namiesto nádherných lúk sú obsadené nepreniknuteľnými krovinami.

Vidiecke oblasti nadobúdajú nový význam. Potenciál stále existuje, aj zdroje. Pôda predsa nikam nezmizne, len čaká na svoju novú príležitosť. Možnou alternatívou by mohla byť zelená ekonomika a produkcia obnoviteľných zdrojov energie. Veď súčasné priemyselné zdroje sa rýchlo a isto blížia k definitívnemu vyčerpaniu.

.

One comment on “Mení sa život, mení sa vidiek

  1. dictaphone on said:

    It’s going to be end of mine day, however before end I am reading this enormous post to increase my experience.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.