Nápad debničkárov poteší nejedného konzumenta zdravej zeleniny a ovocia

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
2N9225.lowres

Len prednedávnom som na facebooku narazila na skvelý nápad. Debničkári prichádzajú so “staronovým” spôsobom distribúcie čerstvej zeleniny a ovocia na regionálnej úrovni.

Prečo staronový? Nuž, už naše prababičky vedeli, že práve vidiek “živí” a dnes by sme povedali “prispieva zdravej výžive” mesta. Z rozprávania môjho otca si pamätám, že moja prababka zbalila svoju čerstvo pozberanú úrodu na plecia a pravidelne ju predávala na trhoch v meste. Tam už mala pravidelných odberateľov, ktorí ju na trhovisku vyčkávali. Tento vzťah nebol založený len na “obchodnej” potrebe jedného –  predať a druhého –  kúpiť dobrú kvalitu. Bol to aj vzájomný vzťah dôvery, priateľstva a spolupatričnosti, hoci každý z nich pochádzal z iného prostredia. Tento vzťah spájal vidiek a mesto.

Presne tieto myšlienky ma napadajú, keď premýšľam o “trenčianskych debničkároch”. Rozbiehajú projekt, v ktorom pestovatelia zásobujú obyvateľov mesta čerstvou (prevažne) lokálnou zeleninou. Na svojej web stránke informujú, že ich projekt je vlastne plnenie si sna. :-) A tento projekt sa mi páči.

Myslím, že má veľký potenciál – pre nás ľudí, pre ekonomickú situáciu ľudí na vidieku, pre dosputnosť zdravého a čerstvého ovocia a zeleniny. Celý proces je veľmi jednoduchý. Zákazník – záujemca o zdravú debničku (ktorá obsahuje výber sezónnej zeleniny a ovocia) vyplní online objednávku. Debničkári raz za týždeň doručia debničky zákazníkom priamo domov. Obsah debničky je okrem sezóny delený aj veľkosťou – celková hmotnosť tovaru a možnosťou dohodnutia individuálnych úprav. Napríklad tento týždeň budú debničkári variť brokolicu :-) .

Debničkári majú zatiaľ na facebooku 170 fanúšikov, ale ohlasy prichádzajú aj zo vzdialenejších lokalít – napríklad Myjava, Vrbové. Verím, že sa myšlienka čím skôr rozšíri aj do ostatných regiónov Slovenska.

Ozaj, a keď sa rozhodnete ochutnať zeleninu z takýchto debničiek, možno znovuobjavíte chuť “na koreni” dozretej zeleniny. Obchodná rajčina sa nikdy, ale NIKDY nevyrovná chuťou a kvalitou tej, ktorú ste červenú (dozretú) odtrhli v záhrade. Alebo si prečítajte, v akej kvalite  predávajú rôzny predajcovia čerstvé ovocie a zeleninu (závery kontroly Štátnej veterinárnej a potravinárskej komory SR).

Ešte jeden TIP: Ak ste z okolia Košíc, kliknite si na pestovateľa zeleniny rozel.sk a nájdite svojho dodávateľa zeleniny priamo zo záhrady.

.

One comment on “Nápad debničkárov poteší nejedného konzumenta zdravej zeleniny a ovocia

  1. Na Slovensku uz funguje niekolko fariem, ktore dokazu uspokojit zaujemcov o ciste maso, alebo o ovocie a zeleninu. Bohuzial komunikacia medzi zaujemcami a pestovatelmi viazne. Ale kto hlada cez internet urcite si svoju farmu najde. www.grefty.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 578 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.