Občianska iniciatíva za DOBRÉ NOVINY

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Internetom sa šíri občianska výzva pre podporenie online petície, ktorá má za cieľ zmeniť obsah hlavných spravodajských relácií. Iniciátori vychádzajú z toho, že slovenské spravodajské relácie sú plné násilia, katastrof, krvi, tragédií… teda negatívnych až depresívnych správ. “Nemyslíme si, že prílev negatívnych informácií z nás urobí lepšiu a informovanejšiu spoločnosť ani že nás akokoľvek inšpiruje.” píšu aktivisti na webstránke dobrenoviny.sk.

Boj o viac pozitívnych správ

Petícia žiada médiá, aby prinášali vyvážené spravodajsto. Okrem katastrofických správ by mali zaraďovať aj pozitívne správy o úspechoch napríklad športovcov, umelcov či podnikateľov. Nielen tvorcovia, ale i podporovatelia petície sú presvedčení, že sa v živote dejú aj pozitívne veci, ktoré sú rovnako dôležité a stoja za zmienku.  Petícia má pomerne vysoký ohlas vo verejnosti, k získaniu potrebných 10 tisíc podpisov chýba v tejto chvíli iba 25! Aj to je dôkazom, že nespokojných ľudí je naozaj dosť. Online petícia síce nemôže odrážať skutočnú realitu, ale v prípade zapojenia aj papierovej petície existuje veľký predpoklad, že by sa množstvo podporovateľov výraznejšie zvýšilo.

 Novinári bagatelizujú a prekrúcajú?

S takýmto postojom nesúhlasí napríáklad šéfredaktor spravodajskej redakcie TV Markíza. V rozhovore pre nezávislú novinárku Miroslavu Kernovú (blog na sme.sk) uviedol, že podľa neho je v správach dostatok pozitívnych správ a umelé zvyšovanie “neaktuálnych” pozitívnych správ by bolo skresľovanie reality. Neuviedol však, prečo si myslí, že pozitívne správy by boli neaktuále? Skutočne je presvedčený, že sa nedeje každodenne dostatok pozitívnych udalostí?

Rovnako spomínaná nezávislá novinárka Miroslava Kernová na omediach.blog.sme nie je asi  úplne objektívna.  Označuje petíciu za nespravodlivú voči nebulvárnym médiám, keď uviedla aj: “Týka sa to možno len bulváru, kde naozaj mnohé fotky obetí, havárií, či násilností nemajú žiadnu pridanú hodnotu okrem toho, že prinášajú veľkú čítannosť.” Akoby pri tom zabudla, že moderátori hlavných spravodajských relácií pomerne často upozorňujú: “nasledovné zábery nie sú vhodné…” a skutočne aj “seriózne spravodajstvo” zaraďuje takéto zbytočné zábery obetí ešte ležiacich na cestách, prikryté plachtami, krvavé flaky na cestách a občas dokonca môžete zazrieť aj kúsok tela mŕtvoly.

Odporcovia petície obviňujú iniciatívu, že chce manipulovať spravodajstvo v prospech výlučne pozitívnych správ. Petícia však jasne žiada vyvážené správy. 

Kde sa potom nachádza objektívna pravda? 

petícia za dobré noviny  

.

One comment on “Občianska iniciatíva za DOBRÉ NOVINY

  1. dictaphone on said:

    It’s actually very complex in this busy life to listen news on Television, thus I just use the web for that reason, and take the most recent news.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 626 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.