Ekologická hydroizolácia: Ocenený projekt môže byť inšpiráciou

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Nedávno som len tak brúsila nejaké ekologické vecičky na nete a narazila som na zaujímavý článoček o realizácii jedného ekologického projektu pre Belfast Metropolitan College. Tento projekt získal v Írsku cenu “ Environmental project of the Year at the Sustainable Ireland Awards 2011″  Tento bod bol pre mňa zaujímavý, pretože som si doteraz spájala kvalitnú hydroizoláciu v stavebníctve len s “neekologickými” systémami kadejakých fólií a náterov. Googlila som teda slovenské stránky a veru, nič relevantné s popisom ekologická hydroizolácia som nenašla.

Vráťme sa preto bližšie k tej ekologickej hydroizolácii. Firma Alumasc strešné systémy dodáva a realizuje systém “Hydrotech MM6125 Structural Waterproofing”, teda štrukturálne hydroizolácie, ktoré boli v projekte implementované v rámci balíčka “Zelená strecha” – nielen na streche, ale i na nádvorí nad podzemnou garážou. Zelenú strechu realizovali systémom Zinc Zelená strecha pre intenzívne využívanie a rozšírenie zelenej plochy v rámci objektu. Podľa výrobcu, môžu byť pri takomto systéme využíté aj stromy a kríky – respektíve akýkoľvek typ strešnej záhrady. 

Mňa ale bližšie zaujímal záhadný Hydrotech MM6125. Nakoniec som zistila, že žiadny ekologický zázrak v súvislosti s hydroizoláciou sa nekoná. Systém je ekologický práve vďaka implementácie samotnej zelenenj živej časti do striech a strešných nádvorí. Pre samotný efekt izolácie sa využíva čierna gumová zmes , nejaký ten polystyrén a niečo ďalšie. Nakoniec ma ešte zaujal fakt, že tento hydrotech je samoregeneračný v prípade menších presakov.

Takže síce sa priamo ekologická hydroizolácia nekonala, ekologicky pozitívny dopad zelených striech nemožno popierať. Možno sa raz dočkáme aj čisto ekologickej hydroizolácie (alebo viete o nejakej? dajte do komentov) … veď tepelná či zvuková izolácia na ekologickej báze je pomerne rozšírená, či už ide o materiály na rastlinnej báze – celulóza napríklad, alebo živočíšnej báze – ako ovčia vlna.

Napíšte do komentárov, čo si myslíte vy. Uvítali by ste niečo čisto ekologické aj pre hydroizoláciu?

 

 

.

One comment on “Ekologická hydroizolácia: Ocenený projekt môže byť inšpiráciou

  1. Peterka50 on said:

    Peknée

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.