Outsourcing účtovníctva a mzdovej agendy

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
Outsourcing

Veľká časť veľkých a stredných spoločností má svoje vlastné účtovné či finančné oddelenie. Z hľadiska spracovania miezd a vedenie účtovníctva je finančné oddelenie veľmi flexibilné a aj finančne efektívne. Podmienkou je však správne nastavenie procesov v ňom. V opačnom prípade totiž môže dôjsť k zbytočnému plytvaniu času vašich zamestnancov a v konečnom dôsledku aj stratám v efektivite celej spoločnosti. Riešením je outsourcing.

Pomoc pre vaše finančné oddelenie

Outsourcing miezd a účtovníctva, je rovnako ako outsourcing IT riešení čoraz populárnejší. Nie vždy je však potrebný komplexý outsourcing. Práve v prípade, že vaša spoločnosť má vlastné finančné oddelenie, je ideálnym riešením optimalizácia jej oddelenia. To znamená voľbu a nastavenie správneho ERP systému, nastavenie kompetencií a procesov, školenia či pravidelné poradenstvo a pomoc externej spoločnosti. Práve optimalizácia vám z dlhodobého hľadiska dokáže ušetriť mnoho času a financií a pre väčšie spoločnosti, ktoré dlhé roky pracujú bez optimalizácie je nevyhnutnosťou.

Komplexné riešenia

Druhou možnosťou, ktorú by ste určite nemali ignorovať je komplexný outsourcing. To znamená prenechanie vedenia účtovníctva a celej mzdovej agendy externej spoločnosti. Hodí sa predovšetkým pre spoločnosti, ktoré nemajú svoje vlastné účtovné oddelenie. Zriadenie nového, je finančne aj časovo náročný proces a nie pre všetky spoločnosti sa oplatí. Komplexný outsourcing je efektívnejší, predovšetkým z dôvodu, že outsourcingová spoločnosť sa venuje účtovníctvu či mzdám profesionálne a s lepším nastevením procesov. Navyše prináša ďalšie benefity v podobe poradenstva. Špecialisti v externých účtovných firmách majú prehľad o aktuálnych trendoch v účtovníctve a financiách, rovnako ako v zmenách v daňovej či finančnej legislatíve, ktoré by sa vašej spoločnosti mohli dotknúť.

Zodpovednosť na pleciach iných

Prenesenie zodpovednosti na externú spoločnosť je tiež významným benefitom, ktorý nahráva outsourcingovým spoločnostiam. Firmy musia neraz platiť veľké pokuty za omeškania, či chyby vo výkazníctve, ktoré sú dôsledkom neefektivity práce v zhone a chybných informácií. U externých spoločností sa riziko takýchto chýb výrazne znižuje, no aj v prípade že by nastal problém, celú zodpovednosť za problém zväčša nesie externá spoločnosť.

Narábanie s citlivými dátami je ďalšou z oblastí, kde majú outsourcingové spoločnosti navrch. Zatiaľ čo vyvodenie zodpovednosti za únik dát je smerom k vlastným zamestnancom problematické, externé spoločnosti sú profesionáli, ktorí si nemôžu dovoliť podobné chyby vedúce k vyvodeniu zodpovednosti a predovšetkým k strate reputácie. Pri voľbe spoločnosti ktorá bude viesť vaše účtovníctvo, preto odporúčame voliť už zabehnuté spoločnosti s dobrou reputáciou, ktoré ponúkajú kvalitné bezpečnostné riešenia a záruky.

Či už si ponecháte vlastné účtovné oddelenie, alebo sa rozhodnete prenechať vašu účtovnú a mzdovú agendu externej spoločnosti, outsourcing vám môže poskytnúť riešenia na mieru, ktoré sú investíciou do budúcnosti vašej spoločnosti. Ak sa preto rozhodnete pre outsourcovanie, zvážte či v budúcnosti nevyužijete aj iné zo služieb danej spoločnosti – napríklad daňové poradenstvo či IT riešenia. Čím komplexnejšia spolupráca s externou spoločnosťou prebieha, tým je efektívnejšia a flexibilnejšia.

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.