Pažítka – prvá jarná úroda vitamínov

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Po dlhej zime sa nám doslova žiada obohatiť jedálniček o niečo čerstvé a nabité vitamínmi. Isto, môžeme zájsť do supermakretu a niečo “umelinové” si kúpiť vo vidine zdravého produktu. Oveľa zdravšie a  výhodnejšie však je, zbehnúť do záhradky a odstrihnúť si trs pažítky. Je to skutočne výdatný zdroj vitamínov – vit. C, vitamíny skupiny B, provitamín A. Tiež obsahuje množstvo minerálnych látok. Najviac, možno prekvapivo, práve vápnika.

Ak ste záhradkár telom aj dušou, neprekvapí vás, že prvú úrodu môžete zberať za teplého počasia už v marci. Pažítka totiž vyraší skoro na jar, spolu s prvými zelenými steblami trávy.  Je to trvalá bylinka, ktorá vám na stanovišti vydrží niekoľko rokov.  Veľmi ľahko ju môžete množiť delením trsu. Ak vo vašej záhradke zatiaľ žiadna pažítka nerastie, stačí kúpiť semienka a na jar zasadiť. Pozor však na kvalitu semien. Klíčivosť si udržia maximálne 2 roky, preto naozaj vsaďte na overené semenárske balíčky. Semienka vysievame skoro na jar – marec/apríl do plytkých jamiek. Najlepšie je sadiť do jednej jamky niekoľko semienok (tak povedzme 10ks) a pôdu jemne pritlačiť, aby sa všetky semienka dotýkali pôdy z ktorej nasajú vlahu.

A vedeli ste, že pažítka veľmi dobre rastie v susedstve s ružami? Vytvárajú spojenecto krásneho, zdravého a úžitkového záhona. Kvitnúca ruža oveľa viac vynikne v záplave zeleného podkladu, v čase kvitnutia pažítky je záhon skutočne jedna báseň. Nadôvažok, pažítka chráni ružu  pred voškami a iným cicavým hmyzom svojou prenikavou cibuľovou arómou. Takže hneď niekoľko výhod ich spojenectva :-) .  Pažítka je obľúbenou bylinkou aj na pestovanie v kvetináčoch – na balkóne či priamo v byte. Mne sa však nikdy nepodarilo vypestovať zo semena pažítkové lístky hrubšie ako vlas :-) . Skôr som si presádzala menšie trsy zo záhrady do kochlíčka na zimné obdobie a na jar znova vysadila von.

Pažítka má nádherné fialkové kvety v tvare malých guličiek. Mnoho pestovateľov pažítku pravidelne zostrihuje, aby nestihli kvetné stonky vyrásť. V modernej kuchyni však môžu byť aj kvety originálnou surovinou. Nielenže sú krásne, sú aj chutné a zdravé. Dokážu na tanieri, alebo chlebíčku vyčariť ozajstnú kráľovskú ozdobu. :-)

Pestujete aj vy pažítku?

TIP: Prečítajte si viac inšpirácií pre využitie kvetov byliniek

.

One comment on “Pažítka – prvá jarná úroda vitamínov

  1. dictaphone olympus on said:

    I every time used to read article in news
    papers but now as I am a user of web so from now I am using net for content, thanks
    to web.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 626 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.