Priateľom na facebooku závidíme

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
facebook

Práve tejto časti nášho spolužitia s facebookom sa zamerala nemecká štúdia.

Po skúmaní a vyhodnotení pocitov respondentov po použití facebooku vysvitlo, že až tretina z nás sa môže cítiť zle až frustrovane!

Vedci tetnto fakt vysvetľujú po svojom. Na jednej strane facebook ako dokonalá technická vymoženosť pre sociálne kontakty. Umožňuje zachytávať detaily zo života našich priateľov, ku ktorým sa v bežnom offline svete nedostaneme. A práve toto v nás vyvoláva pocit “závisti”.  Naša emocionalita dostáva údajne poriadne zabrať, pri prezeraní si “úspechov” a radostí našich priateľov, ktoré by sme chceli dosiahnuť aj my.

Človek je od prírody plný emócií a často nevysvetliteľných pohnútok. Frustrovaný užívatelia facebooku majú údajne vysokú potrebu kompenzácie a “prevýšenie” svojich priateľov. Podľa spomenutej štúdie z Nemecka o tom svedčí množstvo dovolenkových fotografií zverejnených užívateľmi facebooku. Cestovanie a trávenie voľného času sú najčastejšími zdieľanými “momentami” zo skutočného offline sveta.

Takéto správanie vedie k začarovanej “špirále závisti”. Štúdia pritom odhalila, že pocitom závisti a frustrácie na facebooku trpia hlavne ľudia, ktorí sa priamo nezapájajú do facebook aktivít, sociálnej komunikácie a medziľudských vzťahov. Preferujú sledovanie noviniek, prezeranie fotografií a vyhľadávanie zdrojov na zaujímavé čítanie. Následne viac trpia emocionálnou bolesťou, ktorá pramení z pozorovania života, ktorý akoby plynul okolo nich.

A začarovaná špirála ale šplhá ďalej!

Naše pocity z facebooku ovplyvňujú následne aj našu spokojnosť s vlastným životom. Vedci boli schopní na základe prieskumu vysloviť domnienku, že medzi frustráciou na facebooku a všeobecnou spokojnosťou so životom je negatívny vzťah. Ako sa hovorí, všetky naše pocity nás ovplyvňujú oveľa viac, ako si uvedomujeme a toto je ďalší príklad pravdivosti tohto tvrdenia.

Takže na záver nezostáva iba dodať, ak využívate facebook – nebuďte iba tichý pozorovateľ, ale aktívne komunikujte so svojimi priateľmi. Môže to zvýšiť vašu celkovú spokojnosť so životom :-)

Alebo si myslíte o prieskume svoje? Dajte vedieť v komentoch ;-)

zdroj: sciencedaily.com

 

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.