Rozdiely v notárskych poplatkoch pri overení podpisu

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
overenie-podpisu-dokumentu

Jedna z vecí, ktorým sa pri podnikaní nevyhnete, sú úradne overené dokumenty a podpisy na nich. A to nie len pri zakladaní (napríklad pri zakladaní s.r.o musíte predložiť zakladateľskú listinu alebo spoločenskú zmluvu) ale aj pri každých úpravách v úradných listinách. Na overenie podpisov máte dve možnosti – overenie notárom alebo matrikou.

 

Hoci je notárskych úradov viac a v každom meste je minimálne jeden, oplatí sa zamyslieť sa aj nad možnosťou overenia podpisu na matrike. Matriky nájdete na zväčša nachádzajú na obecnom/mestskom úrade. Kde presne môžete nájsť na internete.

 

Notár

Presnú výšku notárskych poplatkov za osvedčenie pravosti môžete nájsť v sadzobníku vyhlášky Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky s názvom „Výška o odmenách a náhradách notárov“ (č. 31/1993 Z.z.).

 

Osvedčenie pravosti podpisu jednej osoby na listine alebo jej rovnopise vás u notára za každý podpis vyjde na 1,99 €. Myslite ale však aj na to, že u notára sa platí DPH a poplatky v sadzobníku sú bez neho, teda celkovo za osvedčenie podpisu zaplatíte 2,39€ s DPH.

 

Čo sa týka overenie fotokópie listiny (pre územie SR), u notára zaplatíte 1,60€ s DPH. Bez DPH, a teda suma uvedená v sadzobníku, je to 1,33€.

 

Za podpis dokumentov vo firme s dvoma spoločníkmi (Spoločenská zmluva -  štyri podpisy, Splnomocnenie – štyri podpisy) zaplatíte 19,12€.

 

Matrika

Presný zoznam poplatkov matrík môžete nájsť v „Sadzobníku správnych poplatkov“,  ktorý je je prílohou zákona NRSR č. 145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov. Poplatky môžete zaplatiť v hotovosti, prevodom účtu v banke, poštovým poukazom alebo kolkovými známkami.

 

Na matrike zaplatíte za osvedčenie podpisu na listine alebo na jej rovnopise, za každý podpis 1,50€. Tak isto, za osvedčenie odpisu (fotokópie) (výpisu alebo písomnej informácie z úradných kníh, úradných záznamov, registrov listín a zo spisov alebo súkromných spisov v úradnej úschove, za každú aj začatú stranu v slovenskom jazyku) je to 1,50€. Rozdiel oproti notárom je v tom, že matriky DPH nepoznajú.

 

Pre porovnanie, za podpis dokumentov vo firme s dvoma spoločníkmi, napríklad pri zakladaní s.r.o, zaplatíte na matrike 12€ (kým u notára to bolo 19,12€).

 

Je vhodnejšie preto podpis overovať na  matrike, keďže má nižšie poplatky a vy tým môžete ušetriť.

 

 

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 626 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.