Sme príliš tolerantní?

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Za vyžiadanie a prijatie úplatku v službách samosprávnych inštitúcií trest odňatia slobody nepodmienečne na 4 roky a pokuta 10 tisíc € alebo odňatie slobody na 9 mesiacov a zákaz činnosti v štátnej správe a samospráve na 7 rokov.  To je cena za zneužitie právomoci, korupciu a úplatkárstvo. Aké je morálne odsúdenie spoločnosťou, ak v spravodajskom článku píšu o previnilcovi iniciálami? Ako sa spoločnosť prostredníctvom médií domáha zadosťučinenia? Nijako. Mlčíme.

Dotyčný Ján M. pôsobil ako riaditeľ úradu BBSK – dostatočne verejná funcia na to, aby bolo pri takomto profesionálnom zlyhaní uvedené celé meno, nemyslíte? Pôsobenie v štátnej alebo samosprávnej inštitúcii považujeme nielen ako zamestnanie, ale aj verejnú službu. Veď dotyčný ovplyvňoval nakladanie s (našimi!) verejnými financiami a majetkom a hrubo zlyhal. Respektíve sa dopustil trestného činu (!) – dobrovoľne, cielene a premyslene. Nebola to náhodná chyba ktorej sa môže dopustiť každý.

A morálny trest asi žiadny. Dokonca by podľa súdov stačil zákaz činnosti na  7 rokov. Aké smiešne … dôvera a zodpovednosť ocenená na 7 rokov. Potom akoby sa nič nestalo …  Spoločnosť je voči takýmto prípadom príliš tolerantná. Uspokojíme sa s nejakým tým trestom, odvolaním alebo vyhadzovom. Veď “koniec koncov je to bežné” nie?  A bude aj naďalej, kým spoločenské dopady na jednotlivca budú takéto povrchné.  Pritom politickí predstavitelia hlásajú, že korupcia a úplatkárstvo patria medzi hlavné neduhy našej spoločnosti. V konečnom dôsledku sa však nič zásadné pre zmenu nedeje.

Aký trest by ste vymerali vy?

 

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.