Šperky na každý deň

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Vedeli ste, že na Slovensku je viac ako 400 šperkárov, ktorí sa tvorbe šperkov venujú profesionálne? (zdroj wikipedia). To nie je málo a naznačuje to naozaj obľúbenosť týchto dnes hlavne módnych doplnkov. Aké šperky vybrať?

Bižutéria a striebro

Tak ako kedysi, aj dnes sa šperky vyrábajú z najrôznejších dostupných materiálov. Tie, ktoré sa vyrábajú z takzvaných ušľachtilých kovov – zlato, striebro, platina, chirurgická oceľ sú síce oveľa cennejšie, ale aj tie ostatné vynikajú krásou, originalitou a šarmom. Niekedy znie ich označenie – bižutéria podradne, ale v skutočnosti sa stali veľmi obľúbenými ( a dostupnými) módnymi doplnkami. Ich najväčšia výhoda je farebnosť a originalita, ktorú si možno dopriať na každý deň inak.  Bižutéria zaznamenáva naozaj veľký boom, a to nielen v nosení, ale i umeleckej výrobe hlavne v dostupnosti materiálu a teda i výrobkov.

Niektorí šperkári uprednostňujú moderné, minimalistické kreácie, iní zas pretavujú históriu ľudového umenia do súčasnej – zhmotnenej podoby. Skutočne každý si môže prísť na svoje :-) . Priaznivá cena dovoľuje inú bižutériu na každý deň! Ako som už na tomto blogu písala, stále veľmi obľúbené sú aj strieborné šperky, ktoré majú pomerne priaznivú cenu na to, aby ste si ich dopriali väčšiu škálu. Súčasný trh ponúka obrovský výber rôznych modelov – od jemných šperkov bez extra ozdôb, až po masívnejšie alebo s vloženými “kameňmi”. Ak patríte medzi tých “nešťastlivcov” ktorí majú z klasickej bižutérie alergie, asi by ste sa mali poobzerať radšej po kvalitnejších strieborných šperkoch.

Správna starostlivosť predĺži životnosť

Keďže šperky nosíme denne, je nanajvíš vhodné im venovať náležitú starostlivosť. To platí hlavne pre bižutériu, ktorá je predsa len náchylnejšia na opotrebenie (a skrátenie životnosti).  Bižutériu, ale i šperky ochraňujeme pred stykom s rôznymi chemikáliami. Preto ju nechytáme nakrémovanými rukami, nemočíme vo vode a rozhodne nie v mydlovej/jarovej vode! Predajcovia bižutérie odporúčajú aj starostlivé skladovanie bižutérie – každý kúsok zabaľte zvlášť do jemnej papierovej vreckovky. Ak sa chystáte ozdobiť sa bižutériou ale i šperkami, mali by byť úplne záverečným krokom prípravy outfitu. Chránime ich aj pred make-upom, kozmetikou či parfémami. No aj napriek všetkej tej starostlivosti sa stane, že časom bižutéria či šperky zaoxidujú – potiahnu sa nepekným tmavým povlakom. Existujú špeciálne čistiace utierky, ktorými môžeme šperky a bižutériu jemne vydrnúť a navrátiť jej leska  a stratenú krásu.

 

 

 

.

One comment on “Šperky na každý deň

  1. enregistreur numerique on said:

    This site was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me.
    Many thanks!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.