Stojany na víno: ako vyberať správne

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
1140342_41222247_1

Milovníci vína zbystrite! Uskladňujete svoje víno správne? Viete si správne vybrať stojany na víno?

Stojan na víno je bezpochyby najbezpečnejší spôsob uskladnenia fliaš s vínom. Ak kupujete originálne výrobky určené pre tento účel, určite doňho vložíte bežnú 7dl fľašku. Tak sa môžete zabezpečiť pred nečakanou katastrofou, ktorá vás o dobré víno môže obrať!

Stojanov na víno je niekoľko druhov. Rozdiely nie sú iba v materiáloch. Je dobré vyberať aj podľa účelu – hlavne dĺžka skladovania a množstvo.

 

Stojany na víno pre dlhodobé uskladnenie

Pre dlhodobé uskladňovanie volíme zvyčajne veľké regály, ktoré je potrebné umiestniť do vyhovujúcich podmienok, čo sa týka  hlavne svetla, tepla, vlhkosti… Pre tento účel vinári odporúčajú horizontálne stojany na víno, pri ktorých fľaša „leží“. Týmto spôsobom sa predíde vysychaniu korkového štupľa a znehodnoteniu vína.  Pri týchto regáloch – hlavne pri vyššej kapacite dbáme tiež na bočné držiaky, ktoré fľašky dostatočne zabezpečia pred prípadným poškodením.

Stojany na víno pre krátkodobé uskladnenie

Pre krátkodobé uskladnenie vína umiestňujeme stojany zvyčajne do menej vyhovujúcich podmienok, ale bližšie k miestu spotrebe. V tomto prípade môžu byť vhodné aj vertikálne stojany – do ktorých sa víno vkladá zvislo – pretože víno skonzumujeme skôr akoby došlo k vysychaniu korku.

Zvyčajne mávajú tieto stojany menšiu kapacitu, ale tiež dobre poslúžia pre bezpečnosť fliaš. V tomto smere je čo najlepšie prispôsobiť veľkosť stojana na víno tak, aby bol vždy viac menej naplnený a víno sa postupne spotrebovávalo a obmieňalo.

Servírovacie stojany na víno

Tvoria zvláštnu kategóriu, pretože okrem základného poslania musia spĺňať rôzne nároky na dizajn, estetiku, materiál a tiež kapacitu vzhľadom na veľkosť spoločnosti, ktorej sa víno podáva. Na výber nájdete od stojanov na jednu fľašu vína až po niekoľko fliaš, od stojanov na stôl až po stredné príručné stojany pre viacero fliaš a podobne. Veľké rozdiely sú aj v materiáloch, ktoré v závere ovplyvňujú stabilitu stojana či je fľaša plná či prázdna, životnosť i estetickú stránku.

Dobre si vybrať ten správny stojan na víno sa teda naozaj oplatí!

 

foto credit: truebadour/johhny maroun

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.