Trápi vás tvrdá voda?

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
Melting Snow Flake

Tvrdá voda nie je na Slovensku nič neobvyklé. Skôr naopak. Prevažná časť Slovenska je zásobovaná práve tvrdou vodou. Tvrdosť vody je jednoduchá stupnica, ktorá vychádza – a hodnotí vodu podľa obsahu minerálnych látok vo vode – hlavne vápnika a horčíka. Na tieto minerály je bohatá hlavne podzemná voda – ktorá tvorí viac ako 80% vodných zdrojov na Slovensku.

Tvrdá voda nie je priamo zdraviu škodlivá. Nariadenie vlády z roku 2006 odporúča tvrdosť pitnej vody v stupňoch nemeckých –  °dH v rozmedzí 6 až 28.

Následne stupnica tvrdosti označuje a triedi vodu na:

- veľmi mäkkú vodu s menej ako 3,89 °dH

- mäkkú vodu v rozmedzí 3,9 – 7 °dH

- stredne tvrdú vodu s hodnotami °dH 7 – 14

- tvrdú  vodu v rozmedzí °dH 14 – 21

- veľmi tvrdú vodu nad 21°dH

Aj keď je pravdou, že tvrdosť vody je veľmi rôzna pre jednotlivé oblasti – v závislosti napríklad od konkrétneho vodného zdroja, kolíše v značných hodnotách. Napríklad podľa Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti je tvrdosť vody  v Nitre v rozmedzí okolo 14 – 21, v Šuranoch 14,5  – 16,8 a v Bánovciach nad Bebravou 17 – 20. Pre žiadnu oblasť zásobovanú touto spoločnosťou som však nenašla hodnotu pod 12.

Čo spôsobuje tvrdá voda?

Podľa slovenskej legislatívy tvrdá voda nie je zdraviu škodlivá. No prináša typické „trampoty“ do našich domácností i osobnej hygieny. Pre gazdinky je najotravnejší vodný kameň všade tam, kde sa voda používa – od spotrebičov až po umývadlá, vodovodné batérie, kúpeľne a toalety.

Má aj ekonomickejšie dopady ako dlhšia doba varenia, vyššia spotreba pracích práškov, horšie rozpúšťanie mydiel či väčšie nároky na vyplachovanie prádla po praní. Môže dochádzať k zvýšenému zanášaniu rozvodného potrubia vodným kameňom a pri ohreve vody zvyšuje náklady na teplú vodu a znižuje životnosť ohrevných telies.

Úsporu energií a prevenciu usadzovania vodného kameňa riešia vhodné systémy ako zmäkčovače vody pre domácnosti. Majú mnoho výhod a dnes si možno vybrať na mieru potrebám domácnosti :-) .

Máte skúsenosti so zmäkčovačmi vody?

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.