Staronový trend v móde – Recyklácia oblečenia?

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
EKO trend v móde - recyklácia oblečenia

Recyklácia oblečenia – je dnes trendy? … Ako tak plávam pokojným životom, čoraz viac si uvedomujem, že sa vracia trend, ktorý sa na pár rokov z môjho života akosi vytratil. Uvedomujem si, že hlavne na Slovensku nie je iba rozhodnutím o životnom štýle – je niekedy nutnosťou, ku ktorej nás vedú životné náklady … 

Všimli ste si, že nových (a potešiteľne aj vo väčšej miere kvalitných) second – hand obchodov a outlet shopov pribúda? Dokonca aj na internete. Nie je sa čo čudovať, ale ekonomická stránka veci je jasná. A pokiaľ tieto obchody ponúknu tovar v takej kvalite, akú sme ochotní akceptovať, je to situácia win-win. Vyhráva každý. Druhou tvárou veci je ale aj rozšírenie možností pre kreatívnu tvorbu. Veď každý kúsok oblečenia – ak nie je využiteľný na bežné nosenie – stáva sa super lacným materiálom.

Brúsim internet často, mám množstvo obľúbených blogov a youtube videí, ktoré sa tejto téme venujú. Nie je to v prvom rade motivácia ušetriť (ale priznávam, nie je zanedbateľná). Ide o záľubu – lacné nákupy sú zdrojom inšpirácií, materiálov a kreatívnej tvorby. Pre mnoho ľudí na svete je to jednoducho povedané hobby.

Dámska móda – vs. Recyklácia oblečenia

Dámska móda sa v posledných rokoch uberá smermi individualizmu – každá žena môže nosiť štýl, ktorý jej vyhovuje – nič nie je striktne dané. Recyklácia oblečenia – prešívanie, tzv. refashioning – je osobitný štýl, ktorý má skutočne voľné hranice. A čo ma oslovuje najviac, je súčasťou EKO TRENDU vo svete módy. Poskytuje zábavu a príležitosti.

Jeden projekt recyklácie oblečenia som si vyskúšala aj ja :-) . Nákup sukne, ktorá bola o pár čísiel menšia ako moja konfekčná veľkosť, ma vyšiel na jedno celé euro. Presne tak! Ale sukňa bola z neuveriteľne príťažlivej látky, krásnej farby … Stala sa z nej taška na bežné nosenie. Veľkosťou ideálna pre mamu, ktorá z nej priebežne loví všetko možné – od vlastnej peňaženky, po fľašu s vodou až po plyšáka, ktorého si v nej uložilo moje milované dieťa. :-)

Môj postup, ako recyklovať oblečenie – konkrétne sukňu na tašku nájdete tu. Blog obsahuje krok za krokom fotografie, podľa ktorých môžete postupovať, alebo sa nimi iba inšpirovať.blog Charity Shop Chic - recyklácia oblečenia

A aby som nezostala pri jedinom projekte – mojou veľkou inšpiráciou je komunitný blog REFASHION CO-OP. Množstvo šikovných a inšpiratívnych žien zdieľa svoje malé recyklačné projekty. Môžete tu objaviť postupy od jednoduchým a malých úprav oblečenia až po totálne zmeny s originálnymi postupmi. Skutočne odporúčam :-) .

Ja vnímam recykláciu oblečenia ako hnutie. Hnutie ľudí nadšených pre EKO trend v živote, ľudí nadšených pre ručné kreatívne práce a ľudí so skvelými nápadmi. Príklad je aj blog Charity Shop Chic  (obr.) – hoci ako vidno, do popredia sa derie ďalší rozmer – charita. U nás nemožno nakupovať z druhej ruky alebo v outlete tak, aby zárobok priamo smeroval na charitu, ale v niektorých krajinách je to samozrejmosť. (Toto by som uvítala aj u nás – ak o takom niečom viete, určite mi napíšte do komentárov – vopred vďaka :-) )

Nedovolím si tvrdiť, že vo svete refashionistov, ale v mojom svete je veľká líderka Carissa – jedna z dám, ktorá sa prešívaniu a recyklovaniu oblečenia venuje dlho a má super skvelé nápady!  Ale ak by ste chvíľu brúsili internetom, určite by ste našli mnoho mnoho ďalších. :-)

Okrem oblečenia, je trendy recyklovať všetko okolo nás – dôkaz, alebo inšpiračník na Recyclart.org

Nuž a záverom, aký je váš názor? Teším sa na všetky vaše postrehy v komentároch. :-)

*** pekný deň ***

 

 

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.