Umelecký kováč – umelec dostupný pre každého!

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Ako som už písala v predchádzajúcom článočku – úvahe, umelecké kováčstvo zaznamenáva svoj novodobý rozvoj. Tradiční kováči sú vyhľadávanými majstrami pre výrobu rôznych úžitkových a dekoračných predmetov. Pri objednávkach na zákazku dodávajú neopakovateľnú originalitu so skutočnou umeleckou hodnotou.

Ako pracuje – umelecká, ale ťažká práca

Na základe väčšiny bežných historických filmov alebo okrajových dokumentov si predstavujeme prácu kováča ako búšenie kladivom do viac menej neforemnej masy rozžeraveného kovu. Na jednej strane na tom nie je nič zlé, na strane druhej – je to len malá časť skutočnej práce kováča.

Spomínané kovanie železa je tvarovanie pomocou kladiva  a nákovy. Pred každým tvarovaním však musí byť najprv nápad – umelecká predstava a až potom nasleduje jej zhmotnenie. A možno práve tu je najväčší rozdiel medzi jednotlivými dielňami a kováčmi :-) – v kráse, ktorú vdýchnu do kovu.

Umenie pre každý interiér – exteriér

Nie je pravda, že takéto umelecké predmety sú drahé. Ak to zoberiete z pohľadu – veľké je drahé, tak možno áno. Ale môžete si kludne dopriať aj menšie úžitkovo-dekoračné premety, ktoré sú nielen krásne – ale charakter materiálu zaručuje aj trvácnosť. Vyhľadávanými sú stojany na víno – hodia sa do každého interiéru, víno pije takmer každý, sú naozaj hodnotným darčekom, ktorý možno prispôsobiť na naozaj osobný darček. Gravírovanie na stojan na víno máte u niektorých výrobcov napríklad v cene ako samozrejmosť J.

Nový smer umeleckého kováčstva – využitie rôznych umeleckých predmetov z dielne kováčov a narastajúci dopyt je výborné spojenie pre zachovanie tradícií, ktoré sme zdedili. A tiež spôsob, ako kúsok týchto tradícií preniesť do svojho domu .-).

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.