V akej kvalite ponúkajú predajcovia čerstvé ovocie a zeleninu?

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
1_1

O kvalite obchodného ovocia a zeleniny sa mnoho diskutuje. Existuje niekoľko faktov, ktoré potvrdzujú názory, že miestne, domáce ovocie a zelenina je kvalitnejšie, zdravšie a ekologickejšie. To nie sú zanedbateľné vlastnosti, pokiaľ tieto čerstvé potraviny máme konzumovať. Dnes začína veľmi záležať aj na tom, kde ovocie a zeleninu nakupujete…

Ovocie a zeleninu z trhu?

Akýmsi nedopatrením sa v spoločnosti vytvoril obraz, že ovocie a zelenina, ktoré možno kúpiť na miestnych trhoviskách sú domáce a miestne produkty. Žiaľ, v drvivej väčšine už to vôbec nie je pravda a na miestnych trhoviskách sa rozťahujú špekulanti, ktorý sa snažia z tohto mýtu vyťažiť vo svoj prospech čo najviac. Ich tovar nie je nič iné, ako ten istý tovar ako v obchodných sieťach. Špekulanti ho nakúpia vo veľkoskladoch a veselo predávajú ako domáci či miestny. Svedomie ich  netlačí ani v prípade, kedy presviedčajú nakupujúcich, že tovar je rozhodne domáci/miestny/ich vlastný…hoci v danej sezóne ho vlastne nemáte šancu dopestovať.

Jediná skutočná istota, čo sa týka kvality a pôvodu ovocia a zeleniny možno získať len tak, že si vybudujeme partnerské vzťahy priamo s pestovateľmi. Navštívime ich záhradu, alebo miesto produkcie. Nadviažeme kontakty, začneme budovať vzťahy a spoznávať sa navzájom. Určitú istotu dávajú aj novovznikajúce farmárske trhy, ktorých základným princípom je spojiť dopyt s miestnymi producentmi. Zatiaľ sa však len rozbiehajú a rozhodne nepokrývajú celé územie Slovenska. Ale prvé lastovičky rozhodne potešia :-) … Pomaly sa rozrastá počet miest, kde možno nakupovať poctivé, domáce a kvalitné ovocie a zeleninu.

Obchodná (ne)kvalita … dnešná realita je neistota!

Vo februári 2014 vykonala Štátna veterinárna a potravinová správa kontrolu čerstvého ovocia a zeleniny v rôznych prevádzkach – prvovýrobcovia, maloobchod a veľkoobchod. Takmer 450 tisíc kg ovocia a zeleniny hodnotili z hľadiska minimálnych požiadaviek na kvalitu, obchodnú kvalitu a označenie. Hodnotených bolo vyše tisíc plodín z ktorých až 156 plodín nevyhovelo niektorej norme. Ak si predstavím, že som spotrebiteľ, nie je to pre mňa lákavé :-( . Z celkového množstva až 15% nevyhovelo minimálnym požiadavkám na kvalitu. Až 30% nevyhovelo požiadavkám na obchodnú kvalitu a 55% nespĺňalo požiadavky na správne označenie!

Celkom nevyhovelo niečo vyše 5 tisíc kg ovocia a zeleniny a z tohto množstva sa až 3186 kg nachádzalo v maloobchode – teda najbližšie k spotrebiteľovi…

Hoci som nenašla podrobnejšie informácie o tých, ktoré nevyhoveli a hlavne identifikáciu, ktorým požiadavkám nevyhoveli, ale z celkového prehľadu najviac nevyhovení bolo v nasledovných plodinách: jabĺčka, rajčiaky, pomaranče, papriky, cibuľa … teda aj také potraviny, ktoré sú dopestovateľné aj u nás … v tej správnej sezóne.

K záveru len dodám, že len malé % kontrol bolo vykonaných u prvovýrobcov – celkom 4 kontroly, ale nebol zaznamenaný žiadny prípad nevyhovujúcej kvality či označenia …

Je na každom z nás, akú pozornosť venuje nákupu potravín pre svoju vlastnú spotrebu, aké požiadavky na kvalitu a ekologické faktory si nastaví … ale miestna potravinová sebestačnosť je na prospech všetkých troch strán – miestnych pestovateľov i miestnych spotrebiteľov i našej prírody.

Podpora miestnych vzťahov a zásobovanie z miestneho vidieka je dobrá voľba po viacerých stránkach….

Prečítajte si aj: Debničkári potešia nejedného konzumenta zdravej zeleniny a ovocia.

 

TIP: Skúste prebrúsiť portály s inzerciou domácich pestovateľov a chovateľov. Koľko ich je vo vašom okolí? Ak máte záujem o kúpu domácich produktov – je nutné vytvoriť dopyt, aby mohli domáci miestni producenti získať odbyt …. možno práve na vašom vidieku je niekto, kto má nadrpodukciu, ktorú predáva… ak ju predá, je možné, že aj nabudúce ju bude ponúkať. Ak ju však nepredá, ponuka zanikne … tak ako potravinová sebestačnosť Slovenska – je žalostná! Pod 50%!!!

prortály ktoré sa mi páčili: farmarik.sk , bandurka.sk, monik.sk
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.