Vianoce v mojej kuchyni

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
panvice

Pre mnohých z nás sú Vianoce aj obdobím radosti v kuchyni. Alebo minimálne v nej trávime viac času. Zvyk je železná košeľa a tak sa naše sviatočné stoly stále prehýbajú pod mnohými dobrotkami. Ale tento rok som sa rozhodla aj pre iné vianoce v kuchyni ! 

Myslím si ale, že stále viac ľudí sa zamýšľa aj nad druhou stránkou veci – ako si prácu v kuchyni uľahčiť, ako navariť zdravšie jedlá, ako byť v kuchyni múdrejší :-) . A to nielen počas vianočného obdobia, ale celý rok – každý deň! Veď jedlo nás udržuje pri živote, preto je naozaj dôležitou súčasťou nášho bytia.

Nuž a s jedlom úzko súvisí kuchyňa a kuchynské vybavenie. Toho je skutočne neúrekom a dobre si vybrať je niekedy umenie. Tento rok som sa rozhodla si dopriať vianoce aj v kuchyni – a doprajte si ho aj vy :-) . Veď my a naše rodiny za to stojíme, nie ?!

Zdravé varenie

Klasikou na našich sporákoch tvoria bezpochyby panvice – rôznych veľkostí a materiálov. Pamätám si panvice mojej babičky – volala som ich pokrčené panvičky. Boli z hliníka a naozaj vyzerali ako pokrčené :-) . Málo odolný a navyše nie práve najzdravší materiál!

Našťastie, moje panvice vyzerajú inak! A hlavne sa na nich inak varí. Zdraviu prospieva obmedzenie tukov pri kuchynskej úprave jedál a vďaka moderným materiálom si túto vymoženosť môžeme dovoliť hádam pri všetkých druhoch jedál :-) . Veľmi často využívam väčšie panvice na prípravu jedál “z jedného hrnca”, ktoré vďaka premiešaniu chutí získajú atraktívnejšiu a bohatšiu chuť. Navyše menej riadu = menej času v kuchyni :-) .

Výber je dnes skvelý, môžeme si dopriať na každý druh jedál inú – špeciálnu panvicu :-) . A hlavne – DOBRÚ KVALITU ! Tá je snáď najdôležitejšia. kvalitné panvice sú zdravišie!

 

 

Taktitu všetko z jedného “hrnca” naozaj v mojej kuchyni milujem a často využívam. Dobrou obmenou však je zapekanie v trúbe. Rovnako získame bohaté a sýte jedlo, ktoré je chutné a zdravé! (zamozrejme v závislosti, aké ingrediencie použijeme). Mojím tajným pravidlom je, že zapekacie misky si zásadne kupujem dvojdielne, aby som jedlo mohla nielen piecť, ale napríklad aj dusiť na šťave. Horúce prostredie trúby totiž vysušuje, čomu pokrievka účinne zabráni. Jedlo najprv dusím (dlhšie a na nízkej tepltote)  a potom zapekám do chrumkava (krátko na vysokej teplote). Tiež si radšej vyberám materiály, ktoré sú “multi” – použiteľné v mikrovlnke (milujem rýchlo zapečený syr na chlebíku) – aj v umývačke riadu.

Ale aby som bola voči mojej babičke spravodlivá, nie všetko kuchynské náradie, ktoré používala bolo zlé! Práve naopak. Musím na seba prezradiť, že dodnes obdivujem jej kuchynské umenie s tlakovým hrncom. Ani dnes sa jej nemôžem vyrovnať, ale vďaka tomu, že môj tlakový hrniec je predsa len trochu modernejší a sofistikovanejší, zlepšujem sa !!! :-) Pri tomto varení najviac oceňujem, že šetrí čas a energie potrebné na dokonalé uvarenie surovín, ktoré sa varia dlhšie.

Takže toto sú moje vianočné tipy do kuchyne. Vyzbrojila som moju rodinu zoznamom, čím by som chcela svoje vybavenie doplniť a verím, že sa dočkám príjemných prekvapení a moja rodina lepších a zdravších jedál :-) . Veď čo by už len človek pre svojich najbližších neurobil ??? :-)

Čo poviete, budete sa inšpirovať aj vy? ;-)

 

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 626 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.