Vieme ochrániť naše deti na internete?

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
IMG_4811BW

Dostupnosť internetu priamo do domácností rozhodne zvyšuje životný komfort. A nejde len o nakupovanie online :-) . Na druhej strane zvyšuje riziká a ohrozenie našich detí.

Podľa prieskumnej štúdie firmy McAfee viac ako 80% 5 ročných detí vo Veľkej Británii využíva internetové zariadenie. Na jednej strane je to dôvod na spokojnosť. Pri zohľadnení počítačovej gramotnosti staršej generácie dnes, asi nebudú mať v tomto smere naše deti problémy :-) .

Na strane druhej, stále sú to deti, ktoré potrebujú nad svojim konaním dozor. Hlavne pokiaľ sa to týka internetu a jeho “neobmedzených možnostiach”. Spomínaná štúdia tiež priniesla informácie, že až štvrtina týchto 5 ročných detí je online bez dozoru!

Iná štúdia tej istej spoločnosti priniesla informáciu, že štyria z piatich britských tínedžerov skrýva svoje online aktivity pred rodičmi. (Dôvod na to asi majú..)  Dobre, súkromie si zaslúži každý… ale taktika vymazávania histórie internetového prehliadača, emailové adresy o ktorých rodičia nevedia … už nie je tak úplne OK.  Horšie je, že podľa tohto prieskumu až 21% rodičov uviedlo, že nie sú schopní držať krok so svojimi deťmi, čo sa týka zručností online sveta. A iba 12% rodičov sa so svojimi deťmi rozprávalo o internetovej bezpečnosti!

Pritom asi 6% detí z prieskumu uviedlo, že si online kúpili alkohol alebo drogy a 13% sa stretli s niekým, koho spoznali online.

Firma McAfee odporúča rodičom prijať opatrenia pre ochranu svojich detí.  Rodičia musia podľa nich hrať aktívnu rolu pri ochrane detí na internete. Rodičovská ochrana pomocou programu umožňuje napríklad blokovanie nevhodných webstránok či obmedzenie času stráveného online.

Otázkou však stále ostáva rodičovská neznalosť technických možností. Až 11 % britských tínedžerov sa priznalo k manipulácii a úprave rodičovských nástrojov na kontrolu.

Je to teda o tom, kto z koho. Jednou možnosťou je zakúpenie programu. Na strane druhej – finančná dostupnosť, technické znalosti rodičov. V podstate, každé dieťa má právo na ochranu! Deti nie sú schopné rozlíšiť riziko a preto by sa nielen rodičia, ale celá spoločnosť mala podielať na ochrane detí. Niektorí aktivisti navrhujú namiesto komerčných programov špeciálne filtre, ktoré budú uložené v predvolenom nastavení siete.

Čo myslíte, ktorá taktika by bola účinnejšia?

 

Ilustračné foto: Tina štúdio

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.