O výsledky vyhľadávačov sa vedú i súdne spory

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
859634_41406292_1

Google vyhľadávač zobrazuje okrem výsledkov organického vyhľadávania aj sponzorované odkazy- reklamu. Do systému zobrazovania pritom nijak nezasahuje,  pretože reklama je po objednaní zákazníkom zobrazovaná na základe kľúčového slova.  Existujú isté možnosti nastavení, ale v zásade je to zásah zadávateľa reklamy. Poradie zobrazenia je výsledkom hlavne kvality reklamnej jednotky (miera prekliku) a ceny.

Google nijak neovplyvňuje a neobmedzuje výber kľúčových slov pre danú reklamu. Všetko manažuje zákazník. Napriek tomu sa najväčší vyhľadávač Google dostal pred súd, za zobrazenie reklamy, ktorú Austrálsky úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ACCC) nazval klamlivou reklamou.

Totiž po zadaní  kľúčového slova sa okrem priamo súvisejúcich  organických výsledkov zobrazili aj výsledky konkurenčnej spoločnosti. ACCC tvrdí, že týmto Google zobrazil klamlivú reklamu, ktorá mohla vyvolať dojem, že hľadaný výraz má priamu súvislosť s konkurenciou. Problém bol hlavne v tom, že kľúčovým slovom bol názov spoločnosti Honda Australia a konkurentom CarSales. Čím vraj mohol vzniknúť dojem, že konkurenti patria do jednej podnikateľskej jednotky. Google sa však bráni. Zobrazoval len zaplatenú reklamu. Súd tvrdí, že Google je vinník, pretože zabezpečuje čo sa vlastne po zadaní kľúčového slova zobrazí.

Tento prípad však otvára oveľa širšiu otázku, akou je miestny austrálsky prípad.

Totiž google reklama je dobrovoľná a vás nemôže nikto nútiť kupovať túto službu. (napríklad len z dôvodu “obsadenia” kľúčových slov súvisejúcich s vašim obchdným názvom).  Na druhej strane, nemôžete priamo ovplyvňovať správanie vašej konkurencie, respektíve výber jej kľúčových slov. Pokiaľ sa jedná o všeobecné frázy a výrazy, je všetko v poriadku. Avšak keď vstúpia do hry výrazy ako názvy spoločností, produktové značky …. je na mieste sa spýtať, odkiaľ by mala byť zaručená ochrana.  Pri vlastníctve ochrannej známky ste svojim spôsobom krytý a hlavnú zodpovednosť na nekalé správanie a zneužitie nesie zadávateľ reklamy. Ale v ostatných prípadoch  spoliehanie sa na morálne práva už dnes nestačí.

Uvidíme, či Google zmení spôsob zobrazovania organických výsledkov a reklám …

.

2 comments on “O výsledky vyhľadávačov sa vedú i súdne spory

  1. Anežka Compelová on said:

    Austrálske súdy si zjavne pomýlili vinníka. Veď predsa nie Google povedal spoločnosti CarSales aby použila ako keyword “Honda Australia”. CarSales využili meno konkurencie, ktoré je pravdepodobne častejšie vyhľadávané potenciálnymi klientmi, aby si tak pritiahlo ich zákazníkov. Takže súdiť by sa mal Honda Australia, že ich meno bolo zneužité. Ak vôbec majú registrovanú značku.

  2. Tina štúdio on said:

    Ono to je na zvazenie, ci my ako klienti vyhladavania mozeme ovplyvnit vysledky vyhladavania, kedze je sluzba bezplatna……..
    ale tiez by sme asi ocenili relevantnost vysledkov (cim sa google rad chvali, ako chce zvysovat kvalitu vyhladavania) …lebo ak mi vo vysledkoch zobrazi web, ktora ma obsah zaheslovany – tak s takym vysledkom by asi nikto nebol spokojny, nie?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.