Záhrada na streche – prečo nie?!

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Free Stock Images: Colorful tiles. Image: 230269
© Photographer Gautier Willaume | Agency: Dreamstime.com


Strešné záhrady alebo zelené strechy sú dobrým riešením čo sa týka vzhľadu, životného prostredia a ekonomickej hodnoty. Potvrdzuje to i rozhodnutie manažmentu mesta Kodaň, ktoré prijalo opatrenia vedúce z nárastu zelených striech v meste. Každá strecha so sklonom menej ako 30 stupňov, ktorá bude novopostavená alebo rekonštruovaná sa bude musieť premeniť na zatrávnenú plochu.

Prím hrá v prípade strešnej záhrady hlavne plochá strecha, ktorá ma oveľa lepšie predpoklady pre rozvoj a udržanie ekosystému na streche budovy oproti klasickej šikmej streche.

Ďalšími nespornými výhodami strešnej záhrady sú:

  • zlepšenie energetickej účinnosti budovy
  • zvýšenie úžitkovej plochy – pribudne rekreačná a oddychová plocha
  • udrží 50 – 90% dažďovej vody
  • rieši problém “mestských tepelných ostrovov”
  • zlepšenie ovzdušia v okolí
  • predĺženie životnosti izolačných vrstiev striechy (ochrana pred UV žiarením)

Ochrana strechy a hydroizolácia

Pri prvotnom rozhodovaní o využití plochej strechy ako ďalšej úžitkovej plochy domu je potrebné zohľadniť konštrukčné možnosti. Konzultácia s odborníkom   pomôže správne plánovanie a samotnú realizáciu bez zbytočných rizík do budúcna.

Dostatočnú pozornosť je potrebné venovať aj hydroizolácii strechy. V konečnom dôsledku na nej závisí či bude zelená strecha zatekať alebo  nie. Zvolená hydroizolácia musí byť odolná a chránená proti agresívnemu prerastaniu koreňov. Zvyčajne sa skladá z niekoľkých vrstiev odlišných materiálov. K samotnej ochrane strechy prispieva aj drenážna vrstva, ktorá odvádza prebytočnú vodu do odtokových kanálov. Medzi samotným substrátom a drenážnou vrstvou by mala byť filtračná geotextília, ktorá zabráni vyplavovaniu najjemnejších častíc zo substrátu.

Na Slovensku zatiaľ nemožno hovoriť o obľúbenosti či väčšom rozšírení zelených striech, napriek tomu, že moderné technológie sú oveľa kvalitnejšie a finančne menej náročné ako kedysi. Zaujímavosťou je, že napríklad v Nórsku sú zelené strechy takmer normálnou súčasťou architektúry a to bez rozdielu či sa jedná o mestskú či vidiecku strechu :-) (pre názorné foto stačí trocha googliť).

 

 

 

 

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.