Zdravé grilovanie má svoje pravidlá

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Príchodom prvých teplých víkendov sa otvára i grilovacia sezóna. Na záhradách a terasách sa okrem záhradného nábytku, slnečníkov či markíz čoraz bežnejšie objavujú rôzne grily – stavané, betónové či tie malé prenosné. Grilovanie sa stalo fenoménom nielen na dovolenkách, ale i v bežnom živote. Je to príjemný spôsob prípravy chutných jedál.

Po prvom boome znovuobjavenia úpravy jedál “na ohni” sa však grilovanie začalo zaznávať. Dôvodom je hlavne zvyšovanie rizika vzniku karcinogénnych látok pri nesprávnom postupe grilovania. Pri pôsobení veľmi vysokej teploty na potraviny – hlavne mäso vznikajú dva druhy rizikových zlúčenín: heterocyklické amíny a polycyklické aromatické uhľovodíky. Tie vznikajú vlastne spaľovaním tuku obsiahnutého v grilovanej surovine, alebo pri jeho uvoľnovaní a najvyššiu koncentráciu majú v čiernych zuzoľnatených pripáleninách na grilovanom jedle.

Toto riziko a ohrozenie je naozaj reálne, avšak existuje niekoľko jednoduchých “trikov” ako ho minimalizovať, až úplne odstrániť.

  1. Udržovať gril čistý, bez čiernych pripálenín.
  2. Správny výber surovín na grilovanie – dnes možno grilovať nielen mäso, ale i zeleninu, hríby, či dokonca ovocie. Ak siahneme po mäse a  mäsových výrobkoch, je potrebné uprednostniť chudé, netučné druhy mäsa, prípadne tuk dôkladne odstrániť. Ak ste gurmán a neodoláte aj mastnejším surovinám, použite pri grilovaní alobalové tácky (zachytia masť, ktorá sa nebude páliť).
  3. Používajte marinády na báze olivového oleja alebo citrusových štiav – môžu znížiť riziko vzniku čiernych pripálenín až o 99%.
  4. Pred grilovaním mäso naklepte a  grilujte pri nižších teplotách ( a dlhšie) a častejšie obracajte.
  5. Zabráňte vzplanutiu uhlia v grile a priamemu vystaveniu grilovaných pochúťok plameňom.
  6. Pred podávaním dobrôt dôkladne odstráňte prípadné zuhoľnatené pripáleniny.
Na záver jeden užitočný tip: Pri grilovaní hojne využívajte bylinky!
Vedci z Kansas State University zistili, že bylinky z čeľade Hluchavkovitých potláčajú vznik voľných radikálov. Ich pridaním do marinád získate množstvo prírodných antioxidantov. Siahnite preto smelo po bazalke, tymiáne, oregane, šalvii, mäte či rozmaríne a vaše grilované pochúťky budú nielen chutnejšie, ale aj zdravšie!

 

 

 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.