Zmenia klímu baktérie?

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
oblaky

Nečakaná otázka vyvstala z najnovších zistení vedcov. Tí totiž už niekoľko mesiacov skúmajú biolologickú rozmanitosť atmosféry vo výškach cca 10 km. Realita však významne prekročila ich pôvodné očakávania. Identifikovali asi 140 bakteriálnych druhov. Ale vo vzorkách  nechýbali ani zástupcovia húb.

Prvotné prieskumy vzduchu robili vedci výlučne zo zeme, hoci sa “šplhali” na vrcholce hôr.  Až nedávno začali využívať lietadlá NASA pre mapovanie vzoriek zo vzduchových filtrov. Zistenia boli pre odbornú i laickú verejnosť prekvapivé ! Asi 20% zachytených častíc danej veľkosti boli baktérie a viac ako polovica z nich bola stále životaschopná. Tento dôkaz odhali, že vo výške 10km nad Zemou je život! Na druhej strane sme tiež svedkami úžasnej schopnosti baktérií prežiť aj veľmi extrémne podmienky života – v porovnaní s podmienkami na Zemi. Dokážu prežiť s obmedzenými zdrojmi výživy, pri vysokom pôsobení ultrafialového žiarenia a mrazivých teplotách.

Vedci tiež poukazujú na potenciál zdravotného ohrozenia. Ak sa totiž baktérie dostanú do takej výšky a dokážu prežiť, dokážu aj veľmi efektívne migrovať! Pričom, ako sa dostali hore – opačnou cestou sa dostanú dole. Medzi identifikovanými baktériami boli aj rody bežne zastúpené vo výkaloch.

Baktérie v atmosfére  zaujali aj klimatológov. Baktérie by totiž potenciálne mohli vplývať na počasie. V takých extrémnych podmienkach života dokážu kondenzovať vodnú paru, čo má za prirodzený dôsledok vznik dažďa – a následne zánik mrakov. Hoci odborníci nedokážu presne popísať, akým spôsobom sa tento bakteriálny vplyv mohol vyvíjať ďalej, pretože mraky tvoria dôležitú rolu v regulácii tepla na Zemi. Známi je napríklad negatívny jav skleníkových plynov – kedy sa teplo udržiava nad zemským povrchom a neuniká to okolitého vesmíru. Naopak, pri nedostatku mrakov uniká tepla až príliš. Analýzami vzoriek tiež zistili, že zloženie bakteriálnych kolónií v atmosfére sa výrazne mení po silnej búrke či hurikánoch.
Extra tip: Pozrite si domáce čističky vzduchu vo výpredaji!

Nuž, budeme si musieť na viac informácií ešte počkať.

 

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*


*

33 780 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.